DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğum Haritamızı Belirleyen Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır?
  • YKN Haber
  • Astroloji
  • Doğum Haritamızı Belirleyen Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Doğum Haritamızı Belirleyen Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır?

ABONE OL
Aralık 31, 2022 07:19
Doğum Haritamızı Belirleyen Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yükselen burç, batı astrolojisinde, kişinin doğum anında, doğu ufkunda yükselen burca verilen ad olarak tanımlanır. Doğum haritasında, doğu ufuk çizgisine bakıldığında doğu tarafında “yükselen burç” görünür. Yükselen burç astrolojide aynı zamanda 12 evden oluşan doğum haritalarımızda birinci evin yöneticisi anlamına gelir. Kısaca açıklamak gerekirse yükselen burç, dışarıya verdiğiniz ilk izlenimdir. Dış çevreden nasıl göründüğünüz ve nasıl algılandığınız hakkında bilgiler verir. Peki yükselen burç nasıl hesaplanır? Neden bu kadar önemli? Yükselen burcumuzu bilmek hayatımızda nasıl bir etki yaratır? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Yükselen burç nedir?

Doğum haritamızı ciddi oranda etkileyen ve anlamlandıran yükselen burç, doğum anımızda gökyüzünde ufukta yükselen burç olarak tanımlanır. İşte tam o anda gökyüzü haritasına baktığımızda ASC adı verilen noktada hangi burcun yer aldığı, bizim yükselen burcumuzu belirleyen asıl etkendir. Bir doğum haritasının 12 bölüme ayrılmış bir daire biçiminde olduğunu göz önüne alırsak, yükselen burcun 1. bölümü ya da 1. evi anlattığını ifade edebiliriz.

Bir kişinin tam olarak gün, saat ve dakika olarak dünyaya geldiği yerde, ufuk düzleminin dünyanın yörüngesini kestiği noktaya “Yükselen Burç derecesi” adı verilir. Bir başka tabirle coğrafi olarak enlem ve boylam olarak tanımlanmış bir yerde doğu ufkunda yükselmekte olan burç yükselen burca işaret eder.

Dünyaya geldiğimiz anda bizim bağımsız bir birey olarak yaptığımız ilk hareket nefes almak olacaktır. O andan itibaren evrenle ilk kez temasa girmiş ve ilk kez iletişime geçmiş oluruz. Birey olarak evreni öğrenmeye, hissetmeye, hayatı deneyimlemeye başladığımız an evrenle iletişimimizin ilk nüansları ortaya çıkar. Böylece yükselen burç kişinin görünen yüzünü, evrenle nasıl temas halinde ilerlediğini, spontane durumlara nasıl tepkiler verdiğini ve etrafına nasıl bir imaj çizdiğini aktarır.

Yükselen burç, hem fiziksel olarak hem de yaşadığınız sürece yaklaşım tarzı bakımından önemli ipuçları sunar. Kişinin fiziksel özelliklerini bilhassa çehresini ve surat ifadesini belirleyen yükselen burç olarak gösterilir.

Nasıl hesaplanır?

Yükselen burca doğru bir şekilde ulaşabilmek için bilinmesi gereken bazı noktalar var. Yükselen burcunuzun doğru bir şekilde bulunabilmesi için tam doğum saati ve doğum yeri bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Doğduğunuz andaki coğrafi konum ve saat bu bilgiye ulaşmak için en gerekli kriterlerdir. Doğum saatinizi tam olarak biliyorsanız ancak yükselen burcunuzda kesin bir bilgiye ulaşırsınız.

Öte yandan doğum saatinizi net bilmiyorsanız yükselen burcunuzun bulunması yine mümkündür. Fakat bunun için “rektifikasyon” adı verilen bir yönteme ihtiyaç duyulur. Bu yöntem astroloji uzmanlığı gerektiren bir işlem olduğu için bir astrologa danışmanız gerekir. Gerekli bilgilere ulaştıktan daha sonra haritanızı da yorumlatabilirsiniz.

Yükselen burcunuzu bilmeden tam bir harita analizi almanızın mümkün olmadığını hatırlatmak isteriz. Yükselen burcun bilinmesi harita analizi için kilit noktayı ifade eder, bu nedenle oldukça önemlidir. Matematiksel olarak doğduğunuz coğrafi konumun yıldız saati, enlem derecesi, dünyanın ekvatoral düzleme eğiklik derecesi dikkate alınarak oluşturulan bir denklemle yükselen burcun hesaplaması yapılır.

Teknolojinin olmadığı yıllarda bu nasıl gerçekleşiyordu diyecek olursanız, hesaplamanın önceden çıkarılmış olan yıldız saatleri tablolarına bakarak elle yapıldığını söylemek isteriz. Ancak şimdi bu hesaplamada hazırlanan uygulama ve yazılımlar tercih ediliyor. Yükselen burç yaklaşık her iki saatte bir değişse de bazı burçların süreleri diğerlerine göre çok daha kısa vadelidir. Yükselen burç nasıl hesaplanır öğrendiğimize göre neden önemli olduğuna yakından bakalım.

Neden bu kadar önemli?

Peki yükselen burcunuzdan haberdar olmak neden bu kadar önemli? Astrolojik doğum haritalarında yükselen burcun tespiti haritanın tüm şeklini belirler niteliktedir. Zira diğer tüm evlerin birinci burcun yani yükselen burcun konumuna göre şekillendiğinden yukarıda söz etmiştik. Gezegenlerin hangi evlere düştüğünün görülmesinde de yükselen burcun tespiti önem taşır.

Yükselen burç hayatınızda meydana gelecek önemli değişikliklerin başlangıç tarihlerine dair size bir harita çıkarır. Yaşamınızdaki önemli tarihler kabul edilebilecek evlilik tarihi, işe başlama veya önemli bir terfi tarihi gibi önemli tarihler üzerinden rektifikasyon çalışmasıyla doğum saati netleştirilip, sağlıklı ve doğru bir astrolojik doğum haritası çıkartmak mümkündür. Yükselen burç kişinin dışarıya verdiği ilk izlenim olduğundan kişinin dışarıdan fiziksel görünümü, yüzü, boyu da bu tespitte doğrulayıcı rol oynayabilir ve net bir haritaya ulaşılabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r