DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bilgisayarınızın Ömrüne Ömür Katacak 10 Soğutucu Fan Modeli

Bilgisayarınızın Ömrüne Ömür Katacak 10 Soğutucu Fan Modeli

ABONE OL
Haziran 14, 2022 07:27
Bilgisayarınızın Ömrüne Ömür Katacak 10 Soğutucu Fan Modeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğutucu fan konusu aslında sanılandan daha detaylı ve uzun bir konu. Yüksek performanslarda bile serin tutmak için var gücüyle çalışan fanlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızın yüksek sıcaklıklara ulaşan elektronik devrelerini korumakta büyük pay sahibidir. Buradan yola çıkarak aklınıza gelmesi gereken ilk detay ne kadar iyi bir sisteminiz olursa olsun hava giriş çıkışı yeterli olmadığı takdirde gün geçtikçe performans kaybı yaşamanız kesinlikle mümkün olacaktır. Bu yüzden sistem toplarken veya hazır sistemler satın alınırken dikkat edilen tüm hususlarla birlikte fan özelliklerini de göz ardı etmemeniz gerekmekte. Özelliklerine gelecek olursak fanların 2 tipi vardır bir tanesi bir AF, bir diğeri ise SP.

AP/SP: Air Pressure/Static Pressure yani Hava Basıncı ya da Statik Basınç denilir ve genelde fan yaprakları büyük ve az sayıda hava akışı daha azdır. Genellikle radyatörlerde veya hava soğutma bloklarında kullanılır ki yapraklar arasından hava daha iyi geçsin, havanın bir kısmı geri gelmesin.

AF: Fanlar ise Air Flow yani Hava Akışı diye çevirebiliriz. Bunların da fan yaprakları küçük açısı biraz daha dik, ve daha fazla sayıda bulunur. Bu fanlar da tahmin edeceğiniz üzere kasa fanları yani sıcak havayı tahliye etmek için kullanılır.

Bir de bu konuyu incelerken karşınıza cfm diye bir kısaltma çıkacaktır. Bilmeyenler için cfm değeri ( Cubic Feet per Minute ) kısaltılmasıdır. “Dakika Başına Küpsel Uzunluk” olarak söylenir. Genel olarak fanlarda bu ölçüm değeri ile belirlenir. Bu değer ne kadar hızlı olursa fanın hava sirkülasyonu o kadar fazla demektir.

Gelin bu yazımızda birlikte bilgisayar fanlarını ve özelliklerini ayrıntılarıyla inceleyelim.

1- Dark DKCCF123R

Dark mühendisleri kasanızda sessiz fırtına oluşturacak 12cm boyutlarında yeni kırmızı kasa fanını tasarladı. Dark kırmızı kasa fanı ile bilgisayarınızda atıl vaziyette bulunan fan yuvalarını değerlendirerek sisteminizi etkili bir biçimde soğutabilir, bilgisayarınızın kullanım ömrünü önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Kasanızda kullanacağınız 2 veya 3 adet Dark 12cm fanın üreteceği hava akımı ile işlemci, ekran kartı, anakart ve sabit disk gibi bileşenlerinizi en uygun maliyette soğutabilirsiniz. Sahip olduğu 7 kanatlı tasarımı ile hava akımı / gürültü oranını en ideal şekilde sunmaktadır. Hava akımını maksimize etmek için eğimli olarak tasarlanan kanatlar sayesinde düşük devirlerde bile yüksek hava sirkülasyonu oluşturur. 3 Pin fan bağlantısına sahip Silent Master anakart veya devir ölçebilen fan kontrolcüye takıldığında anlık olarak fan devri okunabilir ve destekleyen anakartlarda devir kontrolü yapılabilir. Ayrıca 3 pin bağlantısı yanında 4 Pin Molex (IDE) güç girişine sahiptir. Böylelikle eski-yeni tüm kasalarda kullanabilirsiniz.

2- Dark 12cm Addressable RGB Tornado Fan

Gerçek ARGB renkler ve müthiş efektler ile kasanıza yepyeni bir görünüm. Yepyeni Dark Tornado ARGB fanlar ile siz de müthiş ARGB renkleri ile kasanızı renklendirebilirsiniz. 3pin Addressable RGB başlığı sayesinde piyasadaki tüm 5V ARGB fan HUB’ları ile uyumlu çalışır. Üstelik 1200rpm’lik dönüş hızı ve 33,1cfm hava akışı sayesinde kasanızda fırtınalar estirebilirsiniz. 3-pin Addressable RGB anakart bağlantısıyla yerinizden kalkmadan 16 milyon renkli göz alıcı efektlerin tadını çıkarın ve RGB renk skalasından istediğiniz renk ile kasanızı istediğiniz şekilde boyayın. Dark Tornado fanların ultra parlak renkleri ve adreslenebilir RGB efektler ile kasanızı bir üst lige taşıyın. Üstelik piyasada bulunan tüm anakartlar ile uyumlu.

Toplam 9X kanadından süzülen 33,1cfm’lik hava akışı ve 1.0mm-H2O’nun ferahlığı ile donanımlarınız nefes alacak. 1200rpm’lik dönüş hızı ve Hydro bearing rulman teknolojisi sayesinde 21.5dB(A)’lık ultra düşük ses deneyimine sahip Dark Tornado fanlar adreslenebilir LED’leri sayesinde yüksek parlaklık ve düşük ses seviyesi ile maksimum hava akışını bilgisayarınıza getiriyor.

3- Dark 12cm Addressable RGB Twister Fan

Özellik olarak Tornado serisi ile hemen hemen benzer olan Twister Fan’ı ondan ayıran farkları 1000 Rpm’lik dönüş hızı ve 39,6cfm hava akışı sayesinde kasanızda fırtınalar estirebilirsiniz. Toplam 9X kanadından süzülen 39,6cfm’lik hava akışı ve 0,34mm-H2O’nun ferahlığı ile donanımlarınız nefes alacak. 1000rpm’lik dönüş hızı ve Rifle bearing rulman teknolojisi sayesinde 23.5dB(A)’lık ultra düşük ses deneyimine sahip Dark Twister fanlar, adreslenebilir LED’leri sayesinde yüksek parlaklık ve düşük ses seviyesi ile maksimum hava akışını bilgisayarınıza getiriyor.

4- TX TXCCF08BK

TX kasa fanı ailesi, kasanızdaki boş fan yuvalarında kullanmanız için yeni üyeleriyle karşınızda. Bilgisayarınızda atıl vaziyette bulunan fan yuvalarını değerlendirerek sisteminizi etkili bir biçimde soğutabilir, bilgisayarınızın kullanım ömrünü önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Kasanızda kullanacağınız 2 veya 3 adet TX 8cm fanın üreteceği hava akımı ile işlemci, ekran kartı, anakart ve sabit disk gibi bileşenlerinizi en uygun maliyette soğutabilirsiniz. Sahip olduğu 7 kanatlı tasarımı ile hava akımı / gürültü oranını en ideal şekilde sunmaktadır. 1800 Rpm dönüş hızı ve 35 cfm hava akışı sayesinde hava akımını maksimize etmek için eğimli olarak tasarlanan kanatlar sayesinde düşük devirlerde bile yüksek hava sirkülasyonu oluşturur.

TX 8cm kasa fanı, kasanızdaki eskiyen ve gürültü yapan fanların yerine tercih edebileceğiniz en uygun fiyatlı çözümdür. Düşük devirli ve sessiz yapısı ile kasa fanlarından kaynaklanan gürültüyü yok edebilirsiniz. Tüm kasalarda gönül rahatlığı ile kullanabilmeniz için standart Molex (IDE) bağlantı yapısına sahiptir.

5- Cooler Master RA-FAN-18025

Bilgisayar soğutucuları ve fanları denince akla gelen ilk markalardan biri olan Cooler Master’ ın düşük devirli, ekstra sessizlik özelliği taşıyan bu ürünü soğutma performansıyla birlikte gürültüyü sevmeyenler için tasarlanmış modeli olan RA-FAN-18025 3-Pin girişi ile hemen hemen tüm anakartlar ile uyumludur. Markanın piyasadaki güvenilirliğiyle birlikte alanındaki uzmanlığı sayesinde işlemci, ekran kartı, kasa fanları ve laptop soğutucuları kategorilerinde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen markalardan biri olarak biliniyor.

6- Evercool JT5010

Evercool JT5010 en az maliyet ile yüksek performanslı bilgisayar fanı satın almak isteyenlerin tam olarak istedikleri ürün olarak karşımıza çıkıyor. 12 V güç tüketimi, 4200 rpm devir hızıyla ilgimizi çeken JT5010 istenirse 5 V güç tüketimine ayarlanıp daha düşük devir hızıyla çalıştırılabiliyor. Fakat düşük güç tüketiminde kullanılırken yüksek ısılara erişen elektronik devreleri soğutma ihtiyacını pek karşılayamaması ürünün dezavantajı.

7- Akasa AK-4010MS

Hız sensörlü ve 40x40x10mm boyutlarındaki bu kompakt fan, bilgisayar kabinindeki hava sirkülasyonunu iyileştirmek için tasarlanmıştır. Kaydırmalı yatak sayesinde fan uzun ömürlüdür ve güvenilirdir. Cihaz 5.400 rpm hıza ve 24.87 dB(A) ses seviyesine ulaşır. Taban plakası, 3 pimli bir konektör ile bağlanır. Fan, soğutucunun arızalanmasına meyilli tüm sistemlerde kullanıma uygundur. Ek soğutucuların kullanılması, kabin içinde yeterli hava akışını sağlar, böylece ayrı bileşenlerin soğutulmasını ve dolayısıyla sistemin kararlılığını ve güvenilirliğini iyileştirir.

8- Aerocool Spectro12 12cm FRGB+Molex

FRGB LED aydınlatma sisteminize şık bir hava katan statik bir aydınlatma efekti yaratır. Core RGB Lighting fanın merkezindenki LED’ler kusursuz ve canlı bir aydınlatma deneyimi sunar. Yarı saydam fan kanatları sayesinde FRGB aydınlatmanız en net şekilde görünür. Maksimum soğutma performansı için kavisli fan kanatlarına sahiptir. Titreşim önleyici pedler, fanın dönüşünden kaynaklanan titreşimleri emer ve azaltır.

Kavisli kanatlar hava basıncını artırmak, soğutma performansını en üst düzeye çıkarmak, hava direncini ve sesi en aza indirmek için birebirdir.

9- ARCTIC F12

Güncellenmiş bir motor teknolojisi ve yeni geliştirilmiş bir fan tasarımı gibi çok sayıda iyileştirme, P-fanların performansını önemli ölçüde artırmıştır. 1350 rpm devir hızı ve 28 dB (A) düzeyine getirilen dahili performans testlerinde, yeni P-fanlar birçok rakibi geride bıraktı. Daha fazla bilgi SSS bölümümüzde bulunabilir.

10-TX TXCCF12RD

Bileşenlerinizin performansını yükseltirken aynı zamanda kasanızı ateş kırmızısı ile bezeyecek yeni nesil fanınız 12cm TX Silent Fan karşınızda. 12cm TX Silent FAN sahip olduğu parlak şeffaf kanatlar ve güçlü ledleri ile gecenin karanlığında kasanızı bir ejderhanın ateş püsküren ağzı kadar aydınlatırken soğutacak. 3Pin anakart ve 4 Pin Molex bağlantılarına sahip TX Silent FAN ile kasanızın parıltısını ve soğutmasını maksimuma çıkarmanın şimdi tam zamanı. 4 köşeye konumlanmış kırmızı LED ışıkları ve ışığı kesmeyen şeffaf kasası ile TX “kırmızı” LED fan kasanızın içini aydınlatacaktır. Bu sayede, sisteminizin agresif gücünü dışa yansıtabileceksiniz.

Sahip olduğu 7 kanatlı tasarımı ile hava akımı / düşük gürültü oranını en ideal şekilde sunmaktadır. Hava akımını maksimize etmek için eğimli olarak tasarlanan kanatlar sayesinde düşük devirlerde bile yüksek hava sirkülasyonu oluşturur. 1300 rpm dönüş hızı ve 50 CFM hava akış değeri ile kasanız serinlerken ateş kırmızısı ledleriyle sisteminiz parıldayacak. TX Silent FAN 12cm “Kırmızı” LED’ li kasa fanı, kasanızdaki eskiyen ve gürültü yapan fanların yerine tercih edebileceğiniz soğutma çözümüdür. Kasanızda 12cm fan kullanmanın en büyük avantajı, küçük fanlara göre daha sessiz bir şekilde daha yüksek hava akımını sunabilmesidir. Düşük devirli ve sessiz yapısı ile kasa fanlarından kaynaklanan gürültüyü yok edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r