DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bilim İnsanları Açıkladı: Hangi Müzik Türü Beyin Performansının Artmasına Yardımcı Oluyor?
  • YKN Haber
  • Bilim & Teknoloji
  • Bilim İnsanları Açıkladı: Hangi Müzik Türü Beyin Performansının Artmasına Yardımcı Oluyor?

Bilim İnsanları Açıkladı: Hangi Müzik Türü Beyin Performansının Artmasına Yardımcı Oluyor?

ABONE OL
Haziran 13, 2022 19:27
Bilim İnsanları Açıkladı: Hangi Müzik Türü Beyin Performansının Artmasına Yardımcı Oluyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun yıllardır müzik ve bilişsel faaliyetler arasındaki ilişkiye dair araştırmalar da yapılıyor. Bu araştırmaların sonuçlarına göre müzik, ruhun olduğu kadar beynin de gıdası! Örneğin, müzik dinlemenin zihinsel faaliyetler üzerinde olumlu etkileri, yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştı. Hatta müzik eşliğinde dans etmenin hem zihinsel hem de bedensel olarak oldukça faydalı olduğunu ortaya koyan çalışmalar da vardı. Ayrıca, klasik müziğin stresi azalttığına dair de pek çok çalışma yapılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde müzik ve beyin performansı arasındaki ilişkiye dair çok daha özel bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi’nden bilim insanları, hangi tür müziğin beyin performansını artırdığını keşfettiler! Buna göre, “groove” olarak isimlendirilen müzik tarzı, dinleyicilerin beyin performansında ve bilişsel kapasitelerinde artış sağlıyor! İşte, bilim dünyasından büyük bir heyecanla karşılanan çalışmanın detayları…

ABBA’dan Bee Gess’e: Hepsi “harika” şarkılar

Japonya’daki çalışmaya göre groove sadece ruhun değil, beynin de en önemli gıdalarından! 1960 ve 1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençler “groove” müziği “harika” müzikle aynı anlamda kullanıyorlardı. Bu müzik türü çoğu zaman dans müziği olarak anılsa da, kapsadığı alan çok daha geniş. Çünkü gerçekte groove müzik, dinleyicinin farkında olmadan ritim tuttuğu bütün şarkılar için kullanılıyor! Japonya’daki çalışmaya göre dünyaca ünlü müzik grupları ABBA’dan Bee Gess’e kadar pek çok ünlü müzik grubunun ve müzisyenin şarkıları, groove tarzı içiresinde yer alıyor.

Groove, dinleyicinin “yürütücü işlevini” geliştiriyor

Japonya’daki çalışma groove tarzı müziklerin, dinleyicinin yürütücü işlevini geliştirdiğini ortaya koydu. Yürütücü işlev ise, planlama, odaklanma ve çoklu görevleri yerine getirme gibi bilişsel faaliyetlerin kontrolünden sorumlu olan mekanizma olarak ifade ediliyor. Yapılan çalışmada groove müziğin beyindeki sol dorsolateral prefrontal korteks üzerindeki etkileri incelendi.

Bilim insanları groove tarzında yeni bir müzik oluşturdu

Araştırma ekibi, bir müzik programı sayesinde yeni bir müzik meydana getirdi. Groovy tarzındaki bu müzik 120 BPM’lik yani saniyede 2 vuruşluk bir tempoya sahipti. Bilim insanları tarafından oluşturulan bu yeni müzik, 58 farklı katılımcıya dinletildi. Bu esnada katılımcıların beyin fonksiyonları fNRS adı verilen bir beyin görüntüleme tekniği sayesinde takip edildi. Ayrıca katılımcıların bu müziğe yönelik kişisel kanaatlerine ve öznel müzik dinleme deneyimlerine yönelik anket çalışması yapıldı. Böylece, katılımcıların müziğin ritmine adapte olup olamadıkları ve dinledikleri müzikten etkilenip etkilenmedikleri de ölçülmüş oldu.

Groove müzikten faydalanabilmek için, bu müziğe aşina olmak gerekiyor

Çalışma, Groove tarzı müziğin beyindeki yürütücü işlevi geliştirdiğini ortaya koyuyor. Ancak bu gelişim, yalnızca müzik türüne yatkın ve aşina olan dinleyiciler üzerinde gözlendi. Yani müzik ile beyin performansı arasındaki ilişki, dinlenilen müziğe veya müzik türüne yatkınlıkla yakından alakalı.

Hareketli dans müzikleri dinlemek pek çok insana fayda sağlayabilir

Bilim insanlarına göre, bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular pek çok insana fayda sağlama potansiyeline sahip. Groove müziğin beyin performansını artırma özelliği, bunama hastalığı ile mücadele eden yaşlılardan, bilişsel kapasitesini artırmak isteyen öğrencilere kadar pek çok insan için yeni bir umut olabilir…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r