DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bilim İnsanları Yeni Bir Tedavi Yöntemiyle Kurbağaların Kopan Uzvunu Tekrar Çıkarmayı Başardı
  • YKN Haber
  • Bilim & Teknoloji
  • Bilim İnsanları Yeni Bir Tedavi Yöntemiyle Kurbağaların Kopan Uzvunu Tekrar Çıkarmayı Başardı

Bilim İnsanları Yeni Bir Tedavi Yöntemiyle Kurbağaların Kopan Uzvunu Tekrar Çıkarmayı Başardı

ABONE OL
Şubat 7, 2022 14:11
Bilim İnsanları Yeni Bir Tedavi Yöntemiyle Kurbağaların Kopan Uzvunu Tekrar Çıkarmayı Başardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmacılar, kurbağaların kopan bacaklarının tekrar büyümesini tetikleyecek yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. Bu tedavi “yenileyici” (rejeneratif) tıbbın hedeflerine bir adım daha yaklaştığı şeklinde yorumlandı. Peki yeni tedavi yöntemi insanlar üzerinde de uygulanabilir mi? Gelecekte insanların ampute edilmiş parmak, kol ya da bacağını tekrar oluşturabilecek miyiz? Detaylara birlikte bakalım.

Semender, denizyıldızı, yengeç ve kertenkele gibi canlılar, kaybettikleri uzuvlarını tekrar büyütme yeteneğine sahip

Bu yeteneğe sahip hayvanlardan biri de Afrika pençeli kurbağası. Afrika pençeli kurbağası, iribaşken uzuvlarını yenileyebiliyor ancak erişkinlik döneminde söz konusu yeteneklerini kaybediyorlar. Harvard Üniversitesi ve Tufts Üniversitesi’nden araştırmacılar, kurbağanın ampütasyon yaralarına yeni geliştirdikleri ilaç karışımıyla dolu bir silikon başlık yerleştirdi. Bu başlık 24 saat boyunca kurbağanın ampütasyon yarasının üzerinde kaldı.

İlaç tedavisini takip eden 18 ay boyunca, kurbağanın kaybettiği uzuvlarının yerine kas, kemik ve çıkıntılarla kaplı bacak benzeri bir yapının oluştuğu görüldü

Science Advances isimli hakemli bilimsel dergide yayınlanan bu çalışma, bilim insanları arasında heyecan uyandırdı. Makalenin ortak yazarı olan Nirosha Murugan, “Bu tam bir sürprizdi” açıklamasında bulundu. Öte yandan bu yeni çıkan uzuv, kaybedilen bacağın tüm niteliklerine sahip değil. Fakat dokunmaya tepki veriyor ve kurbağanın yüzmesine yardımcı olabiliyor.

Söz konusu araştırma, insanlarda uzuv yenilenmesine odaklanacak yeni çalışmalara öncülük edebilir

Bilim insanları bir sonraki çalışmasında, kurbağaların üzerinde uygulanan bu yeni tekniği fare gibi memelilerde deneyecek. Ancak bu sonuçları memelilerde tekrar elde etmenin zor olacağı düşünülüyor. Bu stratejinin insanlarda uygulanması hemen mümkün görünmüyor. Çünkü insanlarda, Afrika pençeli kurbağasında olduğu gibi yenileyici bir aksiyon meydana gelmiyor. Ancak bilim insanları konuya yine de umutlu yaklaşıyor. Çünkü Afrika pençeli kurbağalar da erişkinlik döneminde yenilenme yeteneğine sahip değil.

Biyolog Ashley Seifert, “Bir gün bir insan parmağını, hatta kolu ya da bacağını yeniden oluşturabilecek miyiz?” sorusuna “muhtemelen yapacağız” cevabını verdi ve ekledi: “Ama bunun için ne kadar beklememiz gerektiğini tahmin etmek imkansız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r