DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bitcoin Enerji Tüketimi: Bitcoin Topluluğu Karbon Emisyon Seviyelerine Duyarlı Mı?

Bitcoin Enerji Tüketimi: Bitcoin Topluluğu Karbon Emisyon Seviyelerine Duyarlı Mı?

ABONE OL
Ocak 12, 2023 19:19
Bitcoin Enerji Tüketimi: Bitcoin Topluluğu Karbon Emisyon Seviyelerine Duyarlı Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitcoin enerji tüketimi azlığı-fazlalığı çok tartışılıyor. Bitcoin araştırma şirketi Batcoinz tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin ağının sıfır emisyon etkisi geçen Mart ayından bu yana %41 artarak %62’ye ulaştı. Karbon negatif kaynakların kullanımının ise ağının karbon emisyonu üzerinde -%4,2’lik bir etki yarattı. Peki Bitcoin çok mu enerji tüketiyor. Birlikte inceleyelim.

Bitcoin çok mu enerji tüketiyor?

Çeşitli araştırmalar Bitcoin’in enerji kullanımını ve karbon emisyon seviyelerini diğer öne çıkan sektörlerle karşılaştırdı ve Bitcoin hepsinde çok daha az zararlı göründü.

Altın

Chicago’daki DePaul Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırma, altın endüstrisi ile Bitcoin’i karşılaştırdı. Sonuçlar, altın endüstrisinin yılda yaklaşık 265 Terawatt (TW/h) tükettiğini ve 145 mt saldığını gösterdi.

Karşılaştırıldığında, Bitcoin’in her yıl 113 TW/h enerji kullandığı ve atmosfere yaklaşık 70 mt karbon saldığı hesaplandı.

Bankacılık

Aynı çalışmada bankacılık sektörü verilerine de yer verilmişti. Rakamlar, bankacılık sektörünün yıllık enerji tüketiminin yaklaşık 700 TW/h olduğunu ve her yıl 400 mt karbon saldığını gösteriyor.

Çimento

Arcane Research tarafından yapılan bir başka çalışma, Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimini Çimento üretimi ile karşılaştırdı. Sonuçlar, 2022’de çimento üretmek için kullanılan enerjinin 894 TW/sa olduğunu, Bitcoin madenciliğinde ise yalnızca 88 TW/sa tüketildiğini gösterdi.

Bu rakamların 2040 yılında çimento üretimi için 6.053 TW/saate ve Bitcoin madenciliği için 4.238 TW/saate yükselmesi bekleniyor.

Bitcoin enerji tüketimi

Arcane Research’ün çalışması ayrıca Bitcoin madenciliğinin enerji ihtiyacının her yarılanmada kademeli olarak azalacağını ortaya koydu. Rapor, Bitcoin fiyatının halving sonrası daha yavaş artacağını ve bunun da enerji gereksinimlerini azaltacağını açıklıyor.

Rapora göre, Bitcoin 2040’ta 650 bin dolara ulaşmadıkça, Bitcoin’in enerji tüketimi mevcut oranlardan daha yüksek olmayacak.

Doğal olarak azalan enerji gereksinimlerine ek olarak, Bitcoin topluluğu karbon emisyon seviyelerine daha duyarlı hale geliyor. Araştırmalar, yenilenebilir enerji kaynaklarının çok daha uygun fiyatlı olduğundan madenciler için de faydalı olduğunu ortaya koydu. Rakamlara göre dünya genelinde hidroelektrik enerjinin %90’ı, güneş enerjisinin %40’ı ve rüzgar enerjisinin %75’i en ucuz yakıt kaynağından daha ucuzdur.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İçerikte yer alan yorum ve ifadeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. İçerikteki bilgiler, sizin mali durumunuz ile uygun olmayabilir. Bu nedenle içerikte yer alan bilgilerin yatırım kararınızı destekleyecek yeterli bilgileri kapsamayacağı dikkate alınmalıdır. İleriye dönük yatırım ya da işlemlerinizin sonucunda ortaya çıkabilecek zarardan ve yazarları sorumlu tutulamaz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r