DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Blok Zincirinde Kalıcı Bir Bölünmeye Sebep Olan Hard Fork Nedir?

Blok Zincirinde Kalıcı Bir Bölünmeye Sebep Olan Hard Fork Nedir?

ABONE OL
Aralık 22, 2022 13:19
Blok Zincirinde Kalıcı Bir Bölünmeye Sebep Olan Hard Fork Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu listemizde Sert Çatallanma veya Hard Fork nedir gibi soruların yanıtlarını arayacağız. Blok zincirindeki fork’lar genellikle protokolde bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar. Fork’lar, de dahil olmak üzere herhangi bir kripto platformunda oluşabilir. Blok zinciri içerisinde aynı fikir sağlanmadığında zincirde alternatif zincirler oluşur. Çoğu fork geçici bazıları ise kalıcı olur. Kısa ömürlü fork’lar, sistem içinde konsensüs mekanizmasını sağlamanın zorluğundan kaynaklanmaktadır. 

, Accidental ve Intentional fork’lara ayrılabilir. Aynı anda iki veya daha fazla blok bulunduğunda Accidental fork (tesadüfi çatallanma) meydana gelir. Uzun blok zincirlerinin oluşturulmasını ifade eder. Intentional fork (Kasıtlı çatallar) olarak adlandırılan ikinci blok grubu, blok zinciri kurallarını değiştirir. Hard fork (Sert çatallar) ve Soft fork (yumuşak çatallar) dahil olmak üzere iki farklı tür içerir.

Hard fork nedir?

Hard fork, ağda kalıcı bir bölünmeye sebep olan yazılım güncellemesidir. Hard fork’lar blok zinciri protokolünün kurallarında kalıcı bir değişiklik oluşturur. Her sürüm kendi işlemlerini ve bloklarını yayar. Bu ağların çelişen kurallarının bir sonucu olarak, yükseltilmiş yazılımı uygulayan bir blok zincirinin düğümleri önceki sürümü kullanmayı bırakacaktır. Bu durum uyumsuzluk sorunlarına neden olur. Madencileri yeni sürüme güncelleme veya eski sürüme devam etme arasında seçim yapmaya zorlayacaktır.

Kasım 2020’de hem hem de Bitcoin Cash, yalnızca blok zincirlerini bölmekle kalmayıp aynı zamanda topluluklarında bölünmeye neden olan farklı nedenlerle sert çatallara maruz kaldı. Bitcoin Cash örneğinde, yeni bir zincir olan Bitcoin Cash Node (BCHN) oluşturuldu. Ve madencilik gücü nedeniyle artık resmi Bitcoin Cash olarak kabul ediliyor.

Sert çatallanma nedir?

Sert çatallanma, bir blockchain ağının protokollerinde radikal bir değişiklik anlamına gelir.

Basit bir ifadeyle, bir sert çatallanma tek bir kripto para birimini ikiye böler. Bu, daha önce geçersiz olan blokların ve işlemlerin doğrulanmasıyla sonuçlanır. Bunun tersi de geçerlidir.

Hard fork fiyatı etkiler mi?

Hard fork, para birimini daha az güvenli hale getiren bir değişikliktir. Hard fork, çözülmesi gereken bir blok zinciri bölümüdür. Fork, sistemi iyileştirmek için tasarlanmış olsa da fiyat üzerindeki etkileri tahmin edilemez. Ve yeni blok zinciri için bir bölünmeye yol açabilir. Bir kripto para biriminin en son sürümü trader’lar için iyi bir şey olsa da fiyatı üzerinde muazzam bir etkiye neden olabilir.

Hard fork, bir kripto para biriminin blok zincirinin nasıl çalıştığını değiştiren bir yazılım güncellemesidir. Bu değişiklik, bir uygulama güncellemesine benzer. Hard fork’ta eski sürümü yenisiyle değiştireceklerdir. Yatırımcılar, en son sürüme katılmak için eski sürümü terk edebilir. Bu olduğunda, orijinal kripto para değerini kaybeder.

Bir kripto para birimi fork’landığında madenciler ve trader’lar arasında bölünür. Sonuç, kripto paralar arasında her iki tarafa da fayda sağlayabilecek bir bölünmedir. Bir hard fork, bir kripto para birimini iki farklı para birimine böler. Bu dönemler kararsızlık dönemidir. 

Hard fork, kripto para fiyatlarını etkileyebilse de tek belirleyici faktör değildir. Piyasa talebi ve genel duyarlılık gibi diğer birçok faktör de rol oynamaktadır. Ek olarak, fiyat değişikliğinin ciddiyeti, topluluğun fork’a ilişkin algısına, fork’lu paranın algılanan değerine ve fork’lu paranın ne kadar iyi uygulandığına bağlıdır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İçerikte yer alan yorum ve ifadeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. İçerikteki bilgiler, sizin mali durumunuz ile uygun olmayabilir. Bu nedenle içerikte yer alan bilgilerin yatırım kararınızı destekleyecek yeterli bilgileri kapsamayacağı dikkate alınmalıdır. İleriye dönük yatırım ya da işlemlerinizin sonucunda ortaya çıkabilecek zarardan ve yazarları sorumlu tutulamaz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r