DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ciddiye Alınması Gereken Bir Tehlike: Cihazınızda Casus Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?
  • YKN Haber
  • Bilim & Teknoloji
  • Ciddiye Alınması Gereken Bir Tehlike: Cihazınızda Casus Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Ciddiye Alınması Gereken Bir Tehlike: Cihazınızda Casus Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

ABONE OL
Mayıs 25, 2022 23:29
Ciddiye Alınması Gereken Bir Tehlike: Cihazınızda Casus Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, akıllı cihazlar yaşamımızın ayrılmaz parçaları haline geldiler. Cep telefonlarından, saatlere, ev süpürgelerinden buzdolaplarına kadar pek çok akıllı cihaz, gündelik yaşantımızda önemli bir yer kaplıyor. Bu cihazların, yaşantımızı önemli ölçüde kolaylaştırdığı su götürmez bir gerçek. Ancak bu kolaylık, beraberinde oldukça ciddi bir tehdidi de getiriyor: Casus yazılım! Casus yazılımlar, genellikle cep telefonları ve bilgisayarlar için kullanılan kötü niyetli yazımlar olsalar da elektronik cihazlarınızın hemen hepsi, bu önemli tehditle karşılaşabilir. Bu durum, elektronik cihazlarla bu denli iç içe geçen insan yaşamı için son derece ciddiye alınması gereken bir tehlike. Bu sebeple, casus yazımlardan korunmak, dijital çağın en öncelikli gerekleri arasında yer alıyor. Bu içeriğimizde casus yazılımları ve bu yazılımlardan korunmak için uygulayabileceğiniz tedbirleri inceledik…

Casus yazılım nedir?

Casus yazılım, en basit haliyle “bir kullanıcın haberi olmadan, kullanıcının elektronik cihazına yerleşen ve bu cihazlardaki bütün işlemleri ve bilgileri izinsiz olarak ele geçiren “yazılımlar” olarak tanımlanabilir. Bunlar, çoğunlukla bilgisayarların ve cep telefonlarının etkinliklerini izlemek için tasarlanmış yazılımlardır. Genellikle “siber hırsızlar” tarafından çeşitli verilerin veya kişisel bilgilerin çalınması amacı ile kullanılırlar. Casus yazılımlar, çoğu zaman “virüsler” ile karıştırılır. Aslında ikisi de “kötü niyetli” yazılımlardır. Fakat “virüsler” yerleştikleri cihazda çoğalarak “yayılma” özelliği taşırlar. Buna karşın casus yazılım, “gizlenme” prensibiyle çalışır. Bu sebeple tespit edilmesi oldukça zor olabilir. Casus yazılımın tespit edilemediği her an, daha fazla bilgi siber hırsızların eline geçer!

Casus yazılım, tam olarak ne yapar?

Casus yazılım bir cihaza yerleştikten sonra, pek çok farklı işlem gerçekleştirebilir. Kullanıcı bilgilerinizi ele geçirerek bütün sosyal medya hesaplarınıza erişim sağlayabilir. Bunun yanında, cihazınızı uzaktan kontrol edebilir. Bütün kişisel veriler, banka bilgileri, adresler ve fotoğraflar casus yazılımın hedefi olabilir! Bu yüzden, casus yazımlara karşı son derece dikkatli olmak, siber hırsızların “mağdurları” arasında yer almamak adına oldukça önemli.

Bütün bunların yanında, casus yazımlar sadece dijital bir tehdit olarak algılanmamalı! Bu tarz yazılımlar sayesinde, cep telefonu kameralarının izlenebildiği biliniyor. Ayrıca yine cep telefonlarına sızan casus yazımlar sayesinde mikrofonlar da dinlenebiliyor! Özellikle cep telefonlarına yüklenen casus yazılımlarda, son dönemler önemi bir artış yaşanıyor!

Cep telefonlarındaki casus yazılımları hem dijital hem de fiziksel bir tehlike!

Casus yazılımları arasında, özellikle cep telefonlarını hedef alan bir alt tür bulunuyor. Üstelik bu tarz yazılımların kullanımı son dönemlerde önemi bir artış gösteriyor. Çocuklarının güvenliğinden emin olmak isteyen tarafından sıklıkla kullanılan bu yazılımların başka kullanıcıları da var! Çoğunlukla sevgililerini gizlice takip etmek isteyen insanlar tarafından kullanılan bu yazılımlar zaman zaman ilişki içerisindeki “şiddetin” bir parçası haline gelebiliyor! Uzmanlar, bu tarz özel yazılımlar kullanımın ayrıca suç sayılacağı yasalar düzenlenmesi gerektiğini savunuyorlar.

Cihazınızda casus yazılım olduğunu nasıl anlarsınız?

Casus yazılımların son derece “gizli” çalıştığından bahsetmiştik. Bu sebeple tespit edilmeleri oldukça zor. Ancak yine de, bir casus yazılımla karşılaşıldığını anlamak mümkün olabiliyor. Eğer, elektronik cihazlar normalden daha yavaş çalışmaya başladıysa ve sık sık kapanıyorsa şüphelenmekte fayda var. Ayrıca, kullanıcı ayarlarındaki değişiklikler de casusu yazılıma işaret ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda, cihazların fabrika ayarlarına döndürülmesi tavsiye ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r