DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Elektrik Burada Çok Ucuz! Paraguay Yeni Kripto Para Cenneti Olabilir Mi?

Elektrik Burada Çok Ucuz! Paraguay Yeni Kripto Para Cenneti Olabilir Mi?

ABONE OL
Ocak 5, 2023 07:19
Elektrik Burada Çok Ucuz! Paraguay Yeni Kripto Para Cenneti Olabilir Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Paraguay yeni kripto para cenneti mi?ilk çıkarıldığında tek bir amacı vardı: hızlı ve sınırsız işlemlere olanak tanımak. Fakat Bitcoin’e hücum etmenin bir getirisi var: Büyük elektrik tüketimi. Bitcoin’in yıllık tükettiği elektrik miktarı Norveç’in yıllık tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir oranda. Bu yüzden ucuz elektrik fiyatları ile Paraguay ön plana çıkıyor. Paraguay’da elektriğin ucuz olması onu Bitcoin madenciliği için gözde ülke haline getiriyor.

Paraguay şu anda Avrupa’nın en büyük 4. enerji ihraççısıdır. Madencilerin ilgisini çeken bu durum ile ülkede madenciliği ve ticareti için bir yasa tasarısı oylamaya sunuldu. Tasarı, temmuz ayında ülkenin Senatosu tarafından onaylanmıştı.

Paraguay başkanı Mario Abdo Benitez, 29 Ağustos Pazartesi günü kripto para madenciliğini endüstriyel bir faaliyet olarak tanımaya çalışan bir yasa tasarısını veto etti. Madenciliğin yüksek elektrik tüketiminin sürdürülebilir bir ulusal endüstrinin genişlemesini engelleyebileceğini düşündüğünü ekledi. Yasa, fazla elektriğin kullanımı yoluyla kripto madenciliğini teşvik etmeyi amaçlıyordu. Ancak Paraguay hükümeti ülkede madencilik için sunulan tasarıyı veto etti. Bu tasarının onaylanması tüm madencilerin odağını Paraguay’a çevirecekti. Ve Paraguay yeni kripto para cenneti olacaktı. Peki gelecekte Paraguay yeni kripto para cenneti olabilir mi?

Paraguay’da elektrik neden ucuz?

Paraguay’ın güç sistemi tamamen hidroelektrik üzerine kuruludur. Latin Amerika’daki en büyük net elektrik ihracatçısı olarak hizmet vermektedir. Ülkenin kişi başına elektrik tüketimi dünyadaki en düşük ülkelerden biridir. Paraguay’daki elektrik bolluğu ise Parana ve Paraguay adlı iki büyük nehir tarafından karşılanıyor. Nehirlerin üzerine kurulan Itaipu ve Yacyreta barajlarındaki iki büyük hidro projeden elektrik elde edilmektedir.

Ancak ülkedeki iletim ve dağıtım sisteminin verimsizliği yerleşik kesimin elektriğe erişimini zorlaştırıyor. Paraguay’da nüfusun üçte biri aşırı yoksulluk içerisinde yaşamaktadır. Buna bağlı olarak kötüleşen mali getirilerin düşük olması yerleşik kesimin elektrik kullanımını azaltıyor. Paraguay hidroelektrik ile kullanamayacağından fazla elektrik üretimi sağlıyor. Bu nedenle üretilen elektriğin %85’i ihraç ediliyor. Üretilen elektriğin büyük çoğunluğu hidroelektrik ile sağlandığı için maliyeti ucuzdur. 

Paraguay yasa tasarısını neden veto etti?

Paraguay Senatosu kripto madenciliği için yasa tasarısı teklifini 14 Temmuz’da onaylamıştı. Bu onay ile kripto madencilik faaliyetlerini endüstriyel bir faaliyet olarak kabul etmişti. İlgili ekonomik faaliyetleri için %15’lik bir vergi koydular. Senatonun almış olduğu bu karar ile Paraguay yeni kripto para cenneti haline gelecekti. Fakat karar yasa tasarısında veto yedi.

Belgeye göre, son on iki ayda ülkedeki sanayi yatırımları %220 artarak 319 milyon dolara ulaşırken, GSYİH son beş yılda %4’ten fazla arttı. Paraguay’da bu oranın artışı devam ederse, ulusal sanayi sürdürülebilir kalabilmek için ülkedeki toplam enerji miktarına ihtiyaç duyabilir.

Kararnamede, “Paraguay bugün kripto madenciliğini yoğunlaştırmak istiyorsa, önümüzdeki dört yıl içinde elektrik ithal etmek zorunda kalacak” ifadesi yer alıyor. Ancak ilerleyen dönemlerde ne olacağını kestirmek oldukça güç. Çünkü tüm yatırımcıların gözü uzun bir süredir Paraguay’ın üzerinde.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İçerikte yer alan yorum ve ifadeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. İçerikteki bilgiler, sizin mali durumunuz ile uygun olmayabilir. Bu nedenle içerikte yer alan bilgilerin yatırım kararınızı destekleyecek yeterli bilgileri kapsamayacağı dikkate alınmalıdır. İleriye dönük yatırım ya da işlemlerinizin sonucunda ortaya çıkabilecek zarardan ve yazarları sorumlu tutulamaz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r