DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Profesyonel Oyuncular ve Yayıncılar İçin Son Zamanların En İyi Capture Card Modelleri

Profesyonel Oyuncular ve Yayıncılar İçin Son Zamanların En İyi Capture Card Modelleri

ABONE OL
Şubat 10, 2022 11:06
Profesyonel Oyuncular ve Yayıncılar İçin Son Zamanların En İyi Capture Card Modelleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelişen teknolojiler artık hayatın her alanında kolaylaştırıcı çözümler sağlıyor. Capture Card teknolojisi de bunlardan biri. Capture Card yani görüntü yakalama kartları aslında temel olarak aygıtlar arası görüntü aktarma görevini yapan cihazlardır. Özellikle internette son yıllarda artan canlı yayın platformları gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Buna mukabil kaliteli canlı yayınlar için Capture Card modelleri günümüzde artık bir ihtiyaç haline geldi. Aynı zamanda kayıt özelliği de bulunan Capture Card modelleri ile yaptığınız canlı yayınları kaydedebilir, arşivleyebilir veya farklı video platformlarında yayınlayabilirsiniz.  Bu listede canlı yayın yapmak isteyenler için son yılların en iyi Capture Card modellerini inceliyoruz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri listeye alalım. İşte en kaliteli Capture Card modelleri…

Capture Card satın alacaksanız bunlara dikkat edin!

Öncelikle Capture Card satın alırken markası, modeli, adı ve sanı belli olmayan ucuz modellerden uzak durun. Çünkü böylesi modeller her zaman vaat ettiklerini sağlayamaz. Örneğin 4K çözünürlüğe sahip bir Capture Card aldığınızı düşünürken 360P çözünürlükten öteye gidemeyebilirsiniz. Bu durum internetten sipariş edilen telefonun kutusundan salatalık çıkması ile aynı hisleri uyandırır. Hem paranız hem de zamanınız boşa harcanır. Bu yüzden kalitesini kanıtlamış, belli başlı marka ve modeller arasından seçim yapmaya özen gösterin.

Capture Card modelleri yapısal olarak iki çeşittir. USB bağlantısı üzerinden çalışanlar ve bilgisayarın anakartının PCIe girişi üzerinden çalışanlar. USB bağlantısı üzerinden çalışan Capture Card modelleri genel olarak bir sürücü programı üzerinden çalışır. Bu tür Capture Card modellerinin kullanımı son derece kolaydır. Ancak USB üzerinden çalıştıkları için gecikme süresi olarak PCIe girişi üzerinden çalışan Capture Card modelleri ile rekabet edemezler. 

PCIe girişi üzerinden çalışan Capture Card modelleri ise anakart üzerinden bağlandığından neredeyse sıfır gecikme ile çalışır. Üstelik direkt olarak anakartın PCIe girişine takıldıkları için bağlantı hızı ve yayın kalitesi olarak daha iyi çözümler sağlar. Bu tarz Capture Card modelleri aynı zamanda herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan direkt olarak canlı yayın programları ile uyumludur. Ancak bu tür Capture Card modeleri profesyonel kullanıma yönelik oldukları için bilgisayara takılması teknik bilgi gerektirmektedir. Üstelik her anakart modelinde (özellikle eski modellerde) bu tür Capture Card modelleri için gerekli bağlantı yuvası bulunmaz. Yani kullanımı biraz meşakkatlidir. Bu yüzden yeni başlayan yayıncılara bu tür Capture Card modelleri önerilmez. 

Capture Card modelleri arasından en yüksek yayın çözünürlüğüne sahip modeli tercih etmeniz hem yayınların kalitesi hem de ileriye yönelik olarak daha mantıklı olacaktır. Çünkü gelişen teknoloji ile beraber çözünürlükler ve izleyicilerin beklentileri artmaktadır. Bu yüzden satın alacağınız Capture Card modeli ne kadar yüksek bir çözünürlüğe sahip olursa siz de bir o kadar uzun süre boyunca canlı yayınlar için beklenen yüksek çözünürlükleri izleyicilere sağlayabilirsiniz. 

1. Razer Ripsaw RZ20-0178 USB 3.0 Capture Card

Razer Ripsaw RZ20-0178 USB 3.0 Capture Card; oldukça güçlü ve iddialı özelliklere sahip bir model. 4K 60FPS ve Full HD 60FPS destekliyor. Üstelik bunu sıfıra yakın bir gecikme süresi ve olağanüstü bir akıcılıkla başarabiliyor. USB 3.0 protokolünü desteklemesi de bunun en büyük etkeni. Video giriş ve çıkış portları HDMI 2.0 özelliğine sahip olan Razer Ripsaw RZ20-0178 USB 3.0 Capture Card; hem PC’de hem de Playstation, Xbox ve Nintendo Switch gibi konsollarla sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. 4K Passthrough özelliği sayesinde canlı yayın esnasında akış kalitesinden ödün vermeden yayını kayıt altına alabilirsiniz. Ancak canlı yayını 4K çözünürlükte yaparken kaydı Full HD olarak kaydedebilirsiniz. Razer Ripsaw RZ20-0178 USB 3.0 Capture Card modelinin tak çalıştır özelliği ile kullanımı son derece kolay. En iyi ses yönetimi için farklı karıştırıcı seçenekleri sağlayan cihaz canlı yayınların ses kalitesini de üst seviyeye çıkarıyor. Razer Ripsaw RZ20-0178 USB 3.0 Capture Card; tecrübeli yayıncılar için profesyonel çözümler sağlarken yeni yayın yapmaya başlayacaklar için de en kaliteli seçeneklerden birisi olarak öne çıkıyor. İncelemek ya da satın almak için tıklayın

2. AVerMedia Live Gamer 4K Capture Card

AVerMedia Live Gamer 4K Capture Card; yine satın alabileceğiniz en iyi modellerden biri. Anakartın PCIe girişi üzerinden bilgisayara takılabilen model son derece düşük gecikme süresine sahip. Bu sayede canlı yayınlar en yüksek hızla yapılabilir. AVerMedia Live Gamer 4K Capture Card adından da anlaşılabileceği gibi 4K çözünürlüğe kadar yayın desteği sunuyor. Üstelik son derece gerçekçi renkler sağlayabilmek adına HDR özelliğine sahip. Aynı zamanda 4K çözünürlükte tam 240 FPS kare hızında yayınlar yapabilmenize olanak sağlıyor.  AVerMedia Live Gamer 4K Capture Card ile canlı yayını yaparken kaliteden ödün vermeden eş zamanlı olarak yayını 4K 60 FPS olarak kaydedebilirsiniz. Ön kısmında bulunan RGB aydınlatmaları sayesinde de kasanın içerisinde son derece güzel bir görsel sağlayacak. AVerMedia Live Gamer 4K Capture Card; RECentral programı ile tamamen uyum içerisinde çalışmakta. Bu sayede canlı yayınlarda uygulama kaynaklı sorunlar sahip olduğu optimizasyon sayesinde minimum düzeyde kalıyor. Bu ise size akıcı, kaliteli ve yüksek çözünürlüklü bir yayın olanağı olarak geri dönüyor. Her yönüyle profesyonel kullanıma yönelik olan AVerMedia Live Gamer 4K Capture Card yüksek beklentilere sahip profesyonel kullanıcılar için son derece iyi bir tercih oluyor. İncelemek ya da satın almak için tıklayın.

Elgato markası Capture Card dendiğinde ilk akla gelen markalardan. Elgato Cam Link 4K Capture Card ise; bir flash bellek kadar boyutu ve sağladığı üst seviye özellikleri ile hem yeni başlayacakların hem de profesyonel yayıncıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklere sahip bir fiyat performans ürünü. 4K 30 FPS ve Full HD 60 FPS çözünürlüklerini destekleyen Elgato Cam Link 4K Capture Card aynı zamanda profesyonel aynasız, DSLR kameralar ve aksiyon kameraları ile sorunsuz bir uyumluluk sergiliyor. Elbette her kamera ile değil. Desteklenen kamera modellerini ürünün internet sitesinden rahatlıkla görebilirsiniz. Üstelik yayın yaparken eş zamanlı olarak yayını harici bir HDD üzerine kaydedebilme imkanına sahip. Bu sayede harici HDD’nin kapasitesine bağlı olarak zaman kısıtlaması olmadan sınırsız bir kayıt süresi sağlayabilir. Elgato Cam Link 4K Capture Card; minik boyutu, kullanım kolaylığı sağlaması ve üst düzey yayın özellikleri ile her seviyede yayıncının tüm ihtiyaçlarını iyi derecede karşılayabilecek kaliteli bir ürün. İncelemek ya da satın almak için tıklayın.

Kullanıcı yorumu: Yayınınızı kaliteli bir kamera ile yapmak istiyorsanız bu ürün şart. Kurması da aşırı kolay. Herkese öneriyorum.

4. ClonerAlliance Flint 4KP Plus Capture Card

ClonerAlliance Flint 4KP Plus Capture Card; USB üzerinden çalışan bir cihaz olmasına rağmen sağladığı düşük gecikme süresi ve kullanım kolaylığı ile öne çıkan bir model. Standart USB portu yerine üzerindeki Type-C portu ile bilgisayara veya konsola bağlanabilmesi sayesinde oldukça yüksek bir yayın kalitesi sağlayabiliyor. 4K ve Full HD çözünürlükte 60 FPS kare hızı ile yayın yapabileceğiniz ClonerAlliance Flint 4KP Plus Capture Card tak-çalıştır özelliği sayesinde tüm yayıncılar kolay ve zahmetsiz kullanabileceği bir model. Desteklenen profesyonel ve aynasız modellerle uyumlu çalışan ClonerAlliance Flint 4KP Plus Capture Card bu sayede profesyonel kameraların sağlayabildiği üst seviye görüntü ve post prodüksiyon özelliklerini canlı yayınlarda kullanabilme olanağına sahip. Aynı zamanda ClonerAlliance Flint 4KP Plus Capture Card’ta  4K Passthrough özelliği de bulunuyor. Bu özelliği sayesinde 4K yayın yaparken eşzamanlı olarak yayını Full HD 60 FPS olarak akış kalitesinden ödün vermeden kaydedebilir ve arşivleyebilirsiniz. ClonerAlliance Flint 4KP Plus Capture Card aynı zamanda üçüncü parti canlı yayın programları sorunsuz bir optimizasyona sahip. Bu sayede hangi uygulama ile yayın yaparsanız yapın her zaman düşük gecikme oranı ve yüksek görüntü kalitesi ile yayınlarınız yapabilirsiniz. Üzerindeki Type-C portu sayesinde PC, Mac ve tüm oyun konsolları ile kullanılabilir. İncelemek ya da satın almak için tıklayın

Elgato Cam Link Pro Capture Card; çok kameralı prodüksiyonlar için tasarlanmış üst düzey bir Capture Card modeli. Üzerinde bulunan 4 HDMI 2.0 portu ile aynı anda 4 kamera ile canlı yayınlar yapabilir, kameralar arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Böylece canlı yayınlarda farklı akış seçenekleri elde edebilirsiniz. Sadece canlı yayınlarda değil online konferans ve görüşmelerde çoklu ekran kullanarak daha verimli toplantılar gerçekleştirebilirsiniz. Çoklu ekran özelliği tüm canlı yayın uygulamalarında sorunsuzca kullanılabilir. Üstelik Direct Cam Link Pro entegrasyonu ile Elgato Stream Deck gibi ekipmanlar kullanıldığında kameralar arasındaki geçiş tek tuşla gerçekleştirilebilir. Full HD ve 4K çözünürlüğü destekleyen Elgato Cam Link Pro Capture Card; PCIe tipinde bir model olduğundan ultra düşük gecikme süresine sahip. Elgato Cam Link Pro Capture Card; desteklenen aynasız, DSLR ve aksiyon kameraları ile kullanıldığında profesyonel kameraların sağlayabileceği tüm görüntü kalitesi özelliklerini size sağlayabilir. Üstelik canlı yayınla eş zamanlı olarak yayını kaydedebilir ve arşivleyebilirsiniz. Bunu yaparken de görüntü kalitesi ve yayının alışkanlığından taviz vermez. Her yönüyle profesyonel bir Capture Card modeli olan Elgato Cam Link Pro hem farklı ekipmanlarla olan uyumluluğu hem de sağladığı yayın kalitesi ile profesyonel yayıncıların son zamanlarda sıkça tercih ettiği ve beğendiği bir Capture Card modeli. İncelemek ya da satın almak için tıklayın

6. AVerMedia GC513 LGP Stream 2 Plus Capture Card

AVerMedia GC513 LGP Stream 2 Plus Capture Card; küçük boyutuna sığdırdığı üst düzey özellikleri ile her yayıncının en iyi arkadaşı olabilir. 4K ve Full HD çözünürlükte yayın yapabileceğiniz cihaz her iki çözünürlük seçeneğinde 60 FPS kare hızını destekliyor. Üstelik entegre çoklu ses girişi ve dahili ses mikser kontrolleri sayesinde yayın esnasında üst seviye ses kalitesine sahip. 4K Passthrough özelliğine sahip olan cihaz, 4K çözünürlükte yayın yaparken eş zamanlı olarak yayını Full HD 60 FPS kare hızında kaydedebilmenize imkan tanıyor. PC-Bağımsız modunda kullanıldığında herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymadan sadece kayıt butonuna basarak oyunlarınızı cihaz üzerine takacağınız Micro SD karta kaydedebilirsiniz. Yine sahip olduğu yedekleme modu sayesinde kaydettiğiniz görüntüleri izleyebilmeniz için kart okuyucu gibi davranır. Bu sayede kaydettiğimiz videoyu izleyebilir, bilgisayarınıza veya harici bir belleğe yedekleyebilirsiniz. AVerMedia GC513 LGP Stream 2 Plus Capture Card tüm bilgisayar, oyun konsolu ve akıllı telefonlarla sorunsuzca kullanılabilir. Üstelik taşınabilir yapısı ve tak-kullan özelliği sayesinde gittiğiniz her yerde kolayca canlı yayınlar yapabilir veya oyun oynarken ekran görüntüsü kaydedebilirsiniz. AVerMedia GC513 LGP Stream 2 Plus Capture Card profesyonel bir cihaz olmasa da sağladığı özellikleri ile profesyonellerin de tercihi olmaya aday bir ürün. İncelemek ya da satın almak için tıklayın

7. Elgato Game Capture HD60 S+ Capture Card

Elgato Game Capture HD60 S+; USB tipi Capture Card modeleri arasında kullanım kolaylığı ve muadili ürünlere göre uygun fiyatı ile oldukça sevilen ve tercih edilen bir model. Hem 4K 60 FPS hem de Full HD 60 FPS kare hızlarını destekliyor. Üstelik HDR10 desteği sayesinde yüksek renk kalitesinde canlı yayınlar yaparken aynı anda eş zamanlı olarak kaydedebilirsiniz. Oldukça düşük bir gecikme süresine sahip olan Elgato Game Capture HD60 S+ en hızlı oyunlar ve karmaşık işlemlerde dahi hiçbir gecikme olmadan yayın yapabilmenizi sağlıyor. Bir başka harika özelliği ise direkt olarak hard diske kayıt yapabilme imkanı. Bu özelliği sayesinde yayınlarınızı yüksek kalitede kaydederken bilgisayarınızın hard diskinin kapasitesine bağlı olarak, tüm yüksek kalitede kaydedilen videolarınızı aynı anda arşivleyebilirsiniz. Pratik ses ayarı özelliği sayesinde hem yayın hem de kayıt esnasında ses kalitesini dilediğiniz şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz. Tüm canlı yayın yazılımları ile sorunsuz bir optimizasyona sahip olan Elgato Game Capture HD60 S+, kullandığınız yazılım ne olursa olsun her zaman yüksek performansla çalışacak. Kompakt boyutları ve sadece 115 gr ağırlığı ile gittiğiniz her yere götürebilir, bilgisayar ve internet bağlantısının olduğu her yerde canlı yayınlar gerçekleştirebilirsiniz. Bu yönüyle hem yayıncıların hem de sürekli seyahat halinde olan içerik üreticilerinin en iyi arkadaşı olacaktır. İncelemek ya da satın almak için tıklayın

Kullanıcı yorumu: Oncelikle ; ben Playstation veya XBOX stream etmek icin almadim ; tabi ki urun ile bunu da yapabiliyorsunuz. HD60S ten en onemli farki Camlink 4k daki gibi ; bilgisayara taktiginizda fotograf makinenizi Webcam olarak goruyor. Bunun avantaji ; Skype; Teams; Zoom gibi uygulamalarda kendi foto makinenizi Webcam olarak kullanabiliyorsunuz ve tabiki mukemmel sonuclar ortaya cikiyor. Benim kullandigim makine Sony A7III ama muhtemelen cogu makine de bunu basarabilirsiniz. (Elgato websitesinden bunu kontrol edebiliyorsunuz)

8. Ezcap 261 Capture Card

Ezcap 261 Capture Card, yayıncılığa yeni başlayacaklar için uygun fiyatlı bir başlangıç seçeneği. USB 3.0 ara birimi üzerinden yayınlarınızı gerçekleştirebileceğiniz Ezcap 261 Capture Card son derece düşük bir gecikme süresine sahip. Üstelik tak-çalıştır özelliği sayesinde herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan tüm canlı yayın yazılımları ile sorunsuzca kullanılabilir. Full HD 60 FPS yayın ve ve kayıt imkanı sunan cihaz ne yazık ki 4K özelliğine sahip değil. Windows, Mac ve Linux gibi günümüzün tüm güncel işletim sistemleriyle uyumlu çalışan Ezcap 261 Capture Card, sadece canlı yayınlarda değil online görüşme, toplantı, ders ve konferanslar için de tercih edilebilecek bir model. Üstelik kompakt boyutları ve kullanım kolaylığı ile bir bilgisayar ve internet erişiminin olduğu her yerde kaliteli canlı yayınlar yapabilirsiniz. Tüm oyun konsolları ile uyumlu olan Ezcap 261 Capture Card sahip olduğu fiyat etiketine oranla iyi özellikler sunabilen bir fiyat performans modeli olarak değerlendirilebilir.  İncelemek ya da satın almak için tıklayın

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r