DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Silikon Vadisi Ölümsüzlüğün Peşinde! Milyarderlerin Ölümsüzlüğe Ulaşma Çalışmaları Hakkında Neler Biliniyor?
  • YKN Haber
  • Bilim & Teknoloji
  • Silikon Vadisi Ölümsüzlüğün Peşinde! Milyarderlerin Ölümsüzlüğe Ulaşma Çalışmaları Hakkında Neler Biliniyor?

Silikon Vadisi Ölümsüzlüğün Peşinde! Milyarderlerin Ölümsüzlüğe Ulaşma Çalışmaları Hakkında Neler Biliniyor?

ABONE OL
Ocak 9, 2023 01:19
Silikon Vadisi Ölümsüzlüğün Peşinde! Milyarderlerin Ölümsüzlüğe Ulaşma Çalışmaları Hakkında Neler Biliniyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlık, binlerce yıldır ölümü alt etmeye çabalıyor! Sonsuz yaşama duyulan arzu binlerce yıldır hiç azalmadı! Antik dönemlerde, ölümsüzlüğün peşinden koşan simyacılar, gençlik veya ölümsüzlük iksirleriyle meşhur doktorlar, hep bu özlemin sonunda var olmuşlardı. Ölümsüzlük arayışı zamanla hem bitmeyen bir çabaya hem de bir düşünce sistemine dönüştü. Fakat bildiğiniz gibi insanlığın bu çabası, hiçbir zaman başarıya ulaşamadı. Ancak modern tıp ve bilim, bu çabayı nihayete erdirmeye kararlı! Genetik hastaların tedavisinden, kök hücreye, genetik mühendisliğinden biyoteknolojiye kadar pek çok alan daha şimdiden ölüm ve yaşlılığa karşı verilen mücadelenin ilk safhasını oluşturuyor. Bununla birlikte, küresel teknolojinin merkezi konumdaki Silikon Vadisi, ölümü ve yaşlılığı alt etmek için yürütülen mücadelede önemli bir rol oynuyor. Dünyanın en zengin insanları, en önemli şirketleri bu alandaki çalışmalar için inanılmaz paralar harcıyor! Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg gibi milyarderlerin yatırımları ve destekleri ile insanlığın ölümsüzlük arayışı her geçen gün biraz daha elle tutulur bir hale geliyor! İşte, insanlığın “ölümsüzlük” arayışındaki projelerden bazıları…

Dünyanın en zengin ikinci insanı Jeff Bezos, yıllardır yaşlılığa ve ölüme çare arayan teknolojilere yatırım yapıyor

Bezos, 2016 yılında yaşlılık ve buna bağlı hastalıkları inceleyen, çeşitli ilaçlarla ve operasyonlarla yaşlanmayı önlemek üzere teknolojiler geliştiren Unity Biotechnology isimli bir şirkete yatırım yapmıştı. Bezos, geçtiğimiz aylarda ise benzer alanlarda yatırımları bulunan bir başka milyarder ile güçlerini birleştirdi! Yuri Milner isimli iş insanı ile Jeff Bezos, “insan ömrünü uzatacak teknolojiler üzerinde çalışmayı hedefleyen Altos Labs’in kurulması için önemli bir yatırım yaptılar. Altos Labs’in, şimdilik en az 270 milyon dolarlık bir yatırım aldığı düşünülüyor! Ayrıca şirket, 1 milyon doların üzerindeki araştırma hibeleri ile önemli bilim insanlarını bünyesine katmayı hedefliyor. Bu sayede daha şimdiden biyoteknoloji ve genetik alanlarındaki bazı önemli bilim insanlarının Altos Labs’e katıldığı düşünülüyor.

Bunlardan biri Nobel Ödüllü bilim insanı Shinya Yamanaka. Yamanaka, “hücresel yeniden programlama” adını verdiği çalışmasıyla, yaşlılığı önlemeye ve insan ömrünü uzatmaya yönelik çalışmaların temelini atmıştı

Yamanaka’nın bu çalışması sayesinde, “yeniden hücre elde etmek” mümkün hale gelmişti! Embriyonun erken safhalarında yeniden elde edilen bu hücreler ise embriyo safhasından son kan, beyin ve deri gibi 200 farklı hücre türüne dönüşebiliyor. Shinya Yamanaka, Altos Labs’in danışma kurulunun başındaki isim olacağını doğruladı. Ayrıca Japon bilim insanı, Altos Labs’te yürütülecek bilimsel araştırmaların aşması gereken pek çok engel olduğunu, fakat bu projelerin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Farelerin ortalama yaşam süresini uzatmayı başaran Juan Carlos Izpisúa Belmonte de ekibin önemli isimlerinden

61 yaşındaki İspanyol biyokimyacı, 2016 yılındaki çalışmasıyla, farelerin hücresel ve fizyolojik yaşlanma belirtilerini azaltmayı başarmıştı. Ayrıca yine bu çalışmada farelerin ortalama yaşam süresi 6 hafta daha uzamıştı! Belmonte, ortalama insan ömrünün 50 yıl daha uzatılabileceğini savunuyor! İspanyol bilim insanı, kök hücre ve embriyo üzerinde ilgi çekici araştırmalarına devam ediyor. Öte yandan, biyolojik yaş ve yaşlanmayı epigenetik düzeyde ölçebilen bir çalışmayı hayata geçiren ve “biyolojik saat” kavramını geliştiren Steve Horvath da Silikon Vadisi tarafından desteklenen isimlerden. Horvath’ın da “ölümsüzlüğün peşindeki” ekipte yer alacağı söyleniyor. Horvath‘ın temelde “neden yaşlanıyoruz” sorusuna cevap arayan çalışmalarının Altos Labs’te projelere önemli katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Silikon Vadisi, uzun yıllardır yaşlanmaya ve ölüme çare arıyor

Silikon Vadisi, çok daha önceki yıllarda da bu tür çalışmalar yatırım yapıyordu. Bezos ve Milner’ın dışındaki bazı milyarderler de özellikle biyoteknoloji ve genetik mühendisliği alanlarına yatırım yapıyor veya fon sağlıyor. Örneğin PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un erken dönem yatırımcılarından Peter Thiel, bu milyarderlerden sadece biri. Thiel’in insan ömrünü uzatmayı amaçlayan pek çok bilimsel çalışmaya maddi destek sağladığı biliniyor. 2006 yılında doku mühendisliği ve yaşlanma geciktirici teknolojiler üzerine çalışan “Methuselah Foundation” 51 yaşındaki iş insanından 3,6 milyon dolarlık yatırım almıştı. Thiel ayrıca 2011 yılında DNA görüntüleme teknolojileri üzerine, 2012 yılında ise kök hücre üzerine araştırmalar yapan kurumlara ciddi bir maddi destek sağlamıştı. Bu desteklerden faydalanan Breakout Labs isimli kuruluş, kök hücreden kemik geliştirme ve yaşlanma nedeniyle hücredeki hasarları giderme gibi önemli ve uzun vadeli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ölümsüzlük arayışına yapılan yatırımlar her zaman başarıyla sonuçlanmıyor

2016 yılında aralarında Bezos ve Thiel’in de bulunduğu pek çok yatırımcı Unity Biotechnology isimli girişim şirketine 116 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Unity Biotechnology, yaşlanmanın sebep olduğu hastalıkları inceleyen ve nihayetinde insan ömrünü uzatmaya yönelik ilaçlar ve teknolojiler geliştirmeyi hedefliyordu. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl üzerinde çalışılan UBX0101 isimli ilacın klinik deneylerinin olumsuz sonuçlanması, şirket hisselerinde yüzde 60’lık bir düşüşe neden oldu. Yani insanlığın ölümsüzlüğe ulaşabilmesi için kat etmesi gereken uzun bir mesafe var. Yine de Silikon Vadisi ölümsüzlüğü aramaya devam ediyor.  

Dünyanın en önemli ikinci yazılım şirketinin kurucusu Larry Ellison 600’den fazla araştırmacıya maddi destek sağladı

Ellison ve bazı önemli bilim insanları tarafından 1998 yılında kurulan Ellison Medical Foundation yaşlanma, kök hücre ve genetik alanında çalışan pek çok araştırmacıya maddi destek sağladı. Kuruluş, 1998 yılından bu yana 600’den fazla araştırmacıya 430 milyon dolardan fazla maddi kaynak yarattı.

Google da ölüme karşı olanlardan!

Google’ın kurucu ortaklarından Larry Page, 2013’te Bill Maris isimli girişimci ile Google’ın alt şirketi olan Calcio’yu kurdu. Şirket, yaşlılığa bağlı hastalıklar, nörodejenerasyon ve kanser üzerine önemli araştırmalar yürütüyor. Ayrıca Harward ve MIT gibi önemli üniversiteler ile insan ömrünün uzatmaya yönelik çalışmalara ortaklık ediyor. Calcio, hem Page hem de Silikon Vadisi tarafından ölüme karşı başlatılan savaşın en önemli silahlarından biri! Öyle ki, dünyanın önde gelen yayın organlarından Time dergisi, şirket faaliyete geçtiğinde “Google vs. Ölüm: Google Ölümü Çözebilecek Mi?” manşetine yer vermişti! Haberin detaylarında şirketin insan ömrünü uzatmak için ciddi çalışmalara imza atacağı ifade edilmişti. Bu doğrultuda Calcio, 2014 yılında bir biyofarma şirketi ile iş birliği yaptı. Yaşlanmaya bağlı hastalıklar üzerine çalışan bu şirket Google’dan 750 milyon dolarlık bir yatırım aldığını açıkladı!

Mark Zuckerberg, 2100’e kadar bütün hastalıkları ortadan kaldırmayı hedefliyor

Silikon Vadisi, ölüme karşı yürütülen bilimsel mücadeleye maddi açıdan destek olan pek çok milyardere ev sahipliği yapıyor. Facebook’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Mark Zuckerberg de onlardan biri. Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, 2015’te Chan Zuckerberg Initiative adlı kuruluşu hayata geçirdi. Çift, Facebook hisselerinin neredeyse tamamının zaman içerisinde bu kuruluşa aktarılacağını açıkladı! Kuruluş, 2016 yılında ise Chan Zuckerberg Science isimli bir program başlattı. Bu programın hedefi ise 2100 yılına kadar var olan tüm hastalıkların iyileştirilmesi, kontrol altına alınması ve nihayet yok edilmesi!

Ancak Elon Musk’ın ölümsüzlüğe karşı verilen savaş hakkında “etik” kaygıları var

Günümüzde, yenilikçi teknolojilerin ve fikirlerin öncüsü konumundaki Elon Musk’ın, bilimin ölümsüzlüğün sırlarını aradığı bu macerayı uzaktan seyretmesi oldukça ilginç. Ancak Musk’ın geri planda kalmasının bazı kişisel nedenleri var! Musk genetik mühendisliği alanındaki çalışmalardan “Hitler Sorunu” olarak isimlendirdiği bir problem nedeniyle uzak durduğunu açıklamıştı. Buna göre Musk, genetik çalışmaları sırasında Hitler’in üstün ırk yaratma projesine benzer bir tehlikenin ortaya çıkmasından endişe ediyor.

Bill Gates ise yaşlanmaya ve ölüme karşı yürütülen mücadeleyi “bencilce” buluyor

Bill Gates, 2014 yılında yaptığı bir açıklamada, “halen sıtma ve tüberküloz gibi hastalıklarla uğraşıyorken, zenginlerin daha uzun yaşamalarını sağlayacak şeylere yatırım yapmalarını benmerkezci” bulduğunu açıklamıştı. Dünyanın en önemi girişimcilerinden olan Gates, ölümsüzlük yerine başta pandemi olmak üzere daha somut ve öncelikli alanlara yatırım yapmayı tercih ediyor…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r