DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

ARD Bilişim’in tartışma yaratan sermaye artırımı kararı
  • YKN Haber
  • Ekonomi
  • ARD Bilişim’in tartışma yaratan sermaye artırımı kararı

ARD Bilişim’in tartışma yaratan sermaye artırımı kararı

ABONE OL
Şubat 8, 2022 14:39
ARD Bilişim’in tartışma yaratan sermaye artırımı kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sermaye piyasalarında iki yıl önce halka arz olan ARD Bilişim’in yüklü bedelli sermaye artışı kararı alması tartışılıyor.

Şirket 1,5 sayfalık bir notta yer verdiği yatırımlarının finansmanı için bu kararı aldığını belirtirken karara ilişkin olarak yatırımcılardan tepkiler yükseldi.

ARD Grup Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Arda Ödemiş Bloomberg HT yayınına bağlanarak şirketlerinin aldığı yüzde 194’lük bedelli sermaye artırım kararını ve yatırımcıların aldıkları tepkilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Alınan kararın şirketin büyümesi ve yeni yatırımlar yapabilmesi için olduğunu belirten Ödemiş, “Borçluluğumuz yok, kârlılığımız yüksek, kasada ciddi bir nakitimiz var ancak bunlar zaten süreklilik devam ettiren ve yaptığımız yatırımların karşılığına ancak denk geliyor. Biz bu zamana kadar onlarca kat yüzlerce kat büyüyoruz.

Çok daha fazla büyümek daha büyük yatırımlar yapmak ve şirketimizi sadece Türkiye’de değil dünya nezdinde de hatırı sayılır bir noktaya getirmek için uğraşıyoruz. Geçen yılın sonunda yapmış olduğumuz bir alım var bir önceki fonla ilgili ancak önümüzdeki süreçlerde almayı düşündüğümüz ve yatırım yapmayı düşündüğümüz firmaların zaten dolar bazlı olarak da değerlerine baktığınızda bugün oyun firmaları milyar dolarlara satılıyor. Doğal olarak siz bunlara ya da metaverse firmalarına yatırım yapmayı düşündüğünüz zaman artık on milyonlarca dolarlar konuşuluyor.

Doğal olarak bizler de bu sektörlere girebilmemiz bu geniş yeni nesil teknolojilerde yer alabilmemiz için gerek istihdam noktasında gerek firmalara yatırım yapma veya satın alma noktasında ciddi bir nakite ihtiyacımız doğuyor.” diye konuştu.

“Yatırımcı tepkisine şaşırdık”

28 Ocak’ta yapılan şirket genel kurulunda konuyla ilgili neden bilgi verilmediği eleştirilerine de değinen Ödemiş, “Ben açık konuşmak gerekirse ben yatırımcımızın bu kadar olumsuz tepki vereceğini beklemiyordum. Biz yönetim kurulu olarak da şok olduk. İyi bir şey yapmaya çalışıyoruz. Şirketi daha büyütmeye çalışıyoruz. Bu yaptığımız yatırımlarla belki milyar dolarlık bir şirket haline getirmeye çalışıyoruz ancak böyle bir finansman ihtiyacından dolayı böyle bir tepkinin alınması ve yatırımcının güveninin terse dönmesi gibi bir durumun oluşması bizi son derece üzdü. Açıkçası beklemediğimiz bir tabloydu. Yatırımcıların güveninin tekrar güvenini toplam noktasında ben 2022’nin bizim yılımız olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar finansman tercihine ve iletişim biçimine dikkat çekti

Uzmanlar ARD Bilişim’in kararı üzerine Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede finansman tercihine ve kararın yatırımcılara sunumuna vurgu yaptı.

Yatırım Danışmanı Tuncay Turşucu kararı ilk okuduğunda çok şaşırdığını ve beklenmedik bir şey olduğunu belirterek, “Hiç borcu olmayan bir firmanın yüzde 194 bedelliyle ortaya çıkmış olması çok fazla rastladığımız bir durum değil. İletişimde bence çok ciddi bir sorun oldu.

Keşke 12 aylık bilançolar alınsaydı ve bu bilançoların ardından geniş kapsamlı bir analist toplantısı yapılsaydı, yapılacak yeni yatırımlar projeler halinde anlatılıp bu yönde adımlar atılsaydı. Yıllık nakit akışlarına baktığımız zaman ARD’nin çok rahat her yıl 30-40 milyon TL gibi bir yatırımı her sene yapabileceğini görebiliyoruz ve giderek de artan akışlar bunlar. Hal böyleyken bu şekilde bir karar çok hoş olmadı yani güveni de sarstı.” diye konuştu.

Turşucu, başka pek çok şirketin istikrarlı büyüme sergilediği, fakat büyüme sürecinde böyle adımlar atmadığını söyledi. Turşucu, “Pek çok şirket yatırımlarını özsermayeden finanse ediyorlar ya da borçlanarak bunları yapıyorlar. Böyle bir gece yarısı aniden yüksek oranlı bir bedelliyle bu işleri yapmıyorlar.” dedi.

Şirketin halka arzdan itibaren sürecini değerlendiren Piramit Menkul Kıymetler Yönetim Kurulu Üyesi ve SPK eski uzmanı Dr. Berra Doğaner de benzer yorumları yaptı. Doğaner, “Eğer yatırımlar yapılacaksa bir miktar borç da düşünülebilir. Şirketin ciddi bir borçluluğu da yok. Bu şekilde yatırımcıları rahatsız edecek şekilde yüksek bedellilerden de şirketlerin kaçınması lazım” dedi.

Ortak satışları dikkat çekti

Doğaner, şirketin halka arzından bu yana yapılan ortak satışlarına da dikkat çekti.

Konuyla ilgili olarka Doğaner şunları söyledi: Tam iki yıl oldu şirketin halka arzından bu yana. Halka arzda hem sermaye artırımı hem ortak satışı yöntemiyle gerçekleştirilmiş ama önemli olan husus şu; ilk halka arzda halka açıklık oranı yüzde 35 olarak belirlenmiş.

Şimdi ise baktığımızda şirketin fiili dolaşımı yüzde 75 olmuş yani aradan geçen 2 yıllık süre zarfında ortak satışları ile şirketin halka açıklık oranı yüzde 75 gibi bir seviyeye yükseltilmiş. Büyüyecek, bu denli dünya devi olmayı hedefleyen bir şirkette ortak satışlarının biraz daha ileride olması beklenirdi açıkçası. Bir diğer önemli husus 2021 yılı sadece halka arzlarda değil bedelli artırımlarda da rekor kırılan bir yıl oldu.

Yeni yatırımcılar gelmişken, piyasaya katılım varken şirketlerin birçoğu bundan faydalanmak istedi. Bu da onun bir devamı gibi görünüyor. Şirket henüz Aralık 2021’de yüzde 612’lik bir bedelsiz artırım yapmış.

Bunun üstüne yani sermayeyi bu kadar yükselttikten sonra bir de yüzde 194 yani iki katı kadar bedelli artırım açıklaması yapılınca o zaman bu bedelsiz önceden yapılarak bedelli artırım ile çok fazla kaynak içeriye çekilmek istendi görüntüsü de oluşturuyor. Hem halkın elindeki tutarın yüzde 75’e çıkmış olması hakim ortağın yüzde 25’te kalması hem de önceden bedelsiz artırım yapılarak halkın elindeki miktarın çoğaltılmasının üstüne bu bedellinin getirilmiş olması yatırımcıyı rahatsız etti.

Kararı SPK verecek

ARD Grup tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen duyuruda mevcut sermayesi 170 milyon TL olan şirketin, sermayesini yüzde 194 oranında 330 milyon TL yükselterek, 500 milyon TL’ye çıkarma kararı alındığı belirtilmişti. Sermaye artırımıyla ilgili SPK’nın kararı beklenecek.

Doğaner, SPK ne yapabilir derseniz, SPK inceleyecektir. Bu kriterleri de gözden geçirecektir. Şirketin sermaye artırımıyla sağlanacak kaynağı nerede kullanacağına çok daha yakından bakacaktır. Halka açıklık oranını artması bedelli yapılması gibi hususları inceleyecektir. Takdir kurulun çok farklı açılardan bakıyor. Kurulun klasik bir sermaye artırımı incelemesi çerçevesinde karar vereceğini düşünüyorum. İlave nasıl bir bakış açısı oluşturabilir bilemiyorum ama mutlaka bu konuşulanları dikkate alacaktır” yorumunu yaptı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r