DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3522372,13%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çin’de ilk çeyrek büyümesi beklentileri aştı

Çin’de ilk çeyrek büyümesi beklentileri aştı

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 01:28
Çin’de ilk çeyrek büyümesi beklentileri aştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde beklentileri aşan bir büyüme kaydetti.

Ülke ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4,8 büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 4,2’lik bir büyüme yönündeydi. İlk çeyrek performansı önceki çeyreği de geride bıraktı. Geçen yılın son çeyreğinde ülke ekonomisi yıllık yüzde 4 büyüme kaydetmişti.

Çeyreklik bazda bakıldığında ise yılın ilk çeyreğindeki büyümenin zayıf kaldığı görüldü. Buna göre ülke ekonomisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 büyüdü.

Büyüme dışında açıklanan Mart verileri tüketim tarafında ivme kaybına işaret ederken üretimin büyüme performansının sürdüğünü gösterdi. Ülkede perakende satışlar Mart ayında salgın önlemlerinin de etkisiyle yüzde 3,5 geriledi. Böylelikle 2020 Haziran’dan bu yana ilk daralma kaydedildi.

Sanayi üretimi ise yüzde 5 yükselerek beklentileri aştı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 4 olarak belirlenmişti. İlk çeyrekte yatırım büyümesi de beklentilerin üzerinde geldi. Buna göre ülkede yatırım büyümesi ilk çeyrekte yüzde 9,3 oldu. Ekonomistlerin beklentisi yatırım büyümesinin yüzde 8,4 olacağı yönündeydi.

İşsizlik anketi tarafında ise ekonomik açıdan sinyal veren bir tablo ortaya çıktı. Ülkede Mart ayında işsizlik yüzde 5,8 ile Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Wall Street bankaları büyüme beklentilerini düşürmüştü

Çin’de salgın henüz düşme eğilimine girmediği ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping sıkı Kovid-19 önlemleri politikasından taviz vermediği için ekonomistler ülkenin bu yıl yüzde 5 civarında büyüyeceğini öngörüyor.

Daha önce ABD’li bankalar Çin ile ilgili büyüme beklentilerini düşürmüştü.

Morgan Stanley ekonomistleri Çin’in 2022 büyüme tahminini yüzde 5,1’den yüzde 4,6’ya indirdi. Bankanın değerlendirmesinde ülkenin Kovid-19’la mücadelede sıfır tolerans politikasının gelecek aylarda da devam edebileceği belirtildi.

Morgan Stanley üçüncü doz aşılanma oranlarının düşük olduğunu, bu nedenle yetkililerin sıfır Kovid politikasına yılın tamamında bağlı kalabileceğini belirtti.

Baz senaryolarına göre ekonomide en büyük ivmelenmenin son çeyrekte olacağı ifade edildi. En kötü senaryoda ise Çin’in bu politikadan çıkışının 2023’ün ilk yarısını bulacağı, bunun da tedarik zincirinde daha fazla sıkıntı ve yüzde 4 civarında bir büyüme anlamına geleceği ifade edildi.

Pekin yönetimi bu yık ekonominin yüzde 5,5 büyümesini hedefliyor.

Çin, Ukrayna savaşı nedeniyle uluslararası piyasalardaki fiyatların hızla yükselmesi nedeniyle tedarik güvenliğini sağlayabilmek adına yerel üreticilere yönelirken Mart ayında kömür ve doğalgaz üretimini rekor seviyelere yükseltti.

İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre Mart ayında kömür üretimi yüzde 15 artarak 396 milyon tona yükselirken doğalgaz üretimi de yüzde 6,3 artarak 19,7 milyar metreküp seviyesine ulaştı.

Petrol üretimi ise artan vakalar sonrası zayıflayan talep nedeniyle rafineri aktivitesi azalmasına rağmen yüzde 3,9 artarak 17,71 milyon tona yükselirken bu rakam 2015 Aralık ayından bu yana en yüksek seviye oldu.

Virüs kısıtlamaları nedeniyle çelik üretimi azalırken alüminyum üretimi artış gösterdi.

Ülke yönetimi sonbaharda yaşanan enerji açığının ekonomiye verdiği zarar sonrası kömür üretimini artırmak için elinden geleni yapıyor.

Bununla birlikte üst düzey bir yetkili madencilerden daha fazla çıktı elde etme çabasının limitlerine ulaşmış olabileceğini söyleyerek sağlanan fazladan tedarikin önemli endüstriyel bölgelerde elektrik kesintilerine dönüşü engelleyemeyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Pekin üretim kapasitesine 300 milyon ton ekleyerek ithalatı kesmek istiyor gibi görünse de bu artış için bir takvim belirlenmiş değil. Her halükârda 2025 hedeflerine iklim hedeflerine ulaşmak için tüketimi düşürmesi gereken ülkenin bu konuda ciddi sorunlar yaşayacağı düşünülüyor.

Verilere göre tekrar yayılan Kovid-19 vakaları ve kapanmaların ekonomiye etkisinin tamamen yansımadığı ilk çeyrekte Çin ekonomik büyümesinin hızlandığı görüldü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r