DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Japonya’dan, Rusya’nın ticari statüsüne ilişkin hamle
  • YKN Haber
  • Ekonomi
  • Japonya’dan, Rusya’nın ticari statüsüne ilişkin hamle

Japonya’dan, Rusya’nın ticari statüsüne ilişkin hamle

ABONE OL
Mart 17, 2022 06:08
Japonya’dan, Rusya’nın ticari statüsüne ilişkin hamle
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya, Rusya’yı “en çok kayırılan ülke” statüsünden çıkaracak. Başbakan Kişida Fumio, düzenlediği basın toplantısında ülkesinin, Rusya’nın “en çok kayırılan ülke” statüsünü kaldıracağını açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı “insanlık dışı” olarak niteleyen Kişida, “Özgürlük, demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlere dayalı uluslararası düzeni mi istiyoruz? Yoksa gücün hukukuna dayalı ve statükonun değiştirilmesine müsamaha göstereni mi ?” diye sordu.

Moskova yönetiminin, bu süre zarfında ülkesine karşı uyguladığı yaptırımlara değinen Kişida, “Enerji ve gıda ürünleri ithalatçısı olarak, ekonomiye etkileri endişe verici ancak Rusya’nın tehditlerine teslim olmayacağız ve barış için Ukrayna halkıyla birlikteliğimizi göstereceğiz” diye konuştu.

Yeni yaptırımların uygulanmasında, enerji güvenliğinin “kilit nokta” olduğuna dikkati çeken Japon Başbakan, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik Pekin yönetimine “sorumlu tutum takınması” çağrısı da yaptı.

Telafi edici vergi içeriyor

Söz konusu ilke, Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) üye ülkelerin ticari partnerleri arasında ayrım yapmamasını zorunlu kılıyor. Bir başka deyişle, bir üye ülke, herhangi bir ülkeye tanıdığı elverişli bir rejimi koşulsuz olarak tüm üye ülkelere uygulamak zorunda bulunuyor.

Bu ilkenin çeşitli istisnaları bulunurken bunlar, gümrük birlikleri, serbest ticaret anlaşmaları gibi bölgesel ticaret anlaşmaları ve genelleştirilmiş tercihler sistemi gibi gelişme yolundaki ülkeler lehine düşük gümrük vergisi alınması veya gümrük vergisinin alınmaması gibi ayrımcı nitelikteki uygulamalar ile anlaşmanın öngördüğü anti-damping ve telafi edici vergiler gibi bazı diğer uygulamaları içeriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r