DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

TCMB faize dokunmadı, liralaşmaya vurgu yaptı

TCMB faize dokunmadı, liralaşmaya vurgu yaptı

ABONE OL
Şubat 17, 2022 11:21
TCMB faize dokunmadı, liralaşmaya vurgu yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası () politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu.

Piyasanın beklentisi faizin sabit tutulacağı yönündeydi.

TCMB karar metninde alınmış olan kararların birikimli etkilerinin yakından takip edildiğini ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütüldüğünü ifade etti.

Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumları, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmelerinin etkili olduğunu söyleyen TCMB sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördü.

Karar metninde uzun vadeli TL yatırım kredisi vurgusu

Karar metninde önceki kararlardan farklı olarka uzun vadeli yatırım kredisi vurgusu dikkat çekti. Buna göre metinde TCMB cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesinin fiyat istikrarı için önem arz ettiğini bu hedefe ulaşmak için uzun vadeli Türk lirası yatırım kredilerinin önemli bir rol oynayacağını değerlendirdiğini ifade etti.

Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergelerin yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de olumlu etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret ettiğini söyleyen TCMB büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vereceğini öngördü.

Son enflasyon raporu sunumunda açıklanan liralaşmaya atıf yapıldı

Karar metninde TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun son enflasyon raporunda dikkat çektiği liralaşma stratejisine de atıf yapıldı.

Metinde, “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Engelli Memurlar Atama Programında konuştu.

Ekonomiye dair açıklamalarda bulunan Erdoğan faiz tartışmasının gündemden önemli ölçüde düştüğünü, enflasyonu tek haneli rakamlara indirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Erdoğan şu açıklamaları yaptı, “Hayat pahalılığı başta olmak üzere kimi konjektürel meselelerin bizi asıl hedef ve vizyonumuzdan koparmasına izin veremeyiz. Vatandaşlarımızı bugünkü sıkıntıların pençesinden de Allah’ın izniyle kurtaracağız. Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşaası hedefiyle hazırladığımız programımızı adım adım uyguluyoruz.

Faiz prangasını da, döviz kuru prangasını da, enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız. Dikkat ederseniz artık faiz tartışması gündemden önemli ölçüde düştü, artık döviz kuru da istikrara kavuştu, şimdi sırada enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indirme hedefi var”

Erdoğan ekonomide en güçlü döneme girileceğini ifade etti.

Erdoğan ayrıca bugünkü atamalarla beraber kamuda çalışan engelli vatandaş sayısının 66 bine ulaşacağını bildirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r