DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Wall Street’te bilanço sezonu   

Wall Street’te bilanço sezonu  

ABONE OL
Haziran 9, 2022 01:28
Wall Street’te bilanço sezonu   
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KUTAY KORAP-BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

2022 yılının ilk çeyreğine yönelik finansalların açıklanmaya başlayacağı Wall Street’te bugün First Republic Bank, Delta Airlines, Blackrock ve JP Morgan’ın yarın ise; Us Bancrop, Wells Fargo, Goldman Sachs, Citi ve Morgan Stanley bilanço bilgilerini paylaşacak. İlk çeyrekte kârlılığın azalması beklenirken; yatırım bankacılığı, trading hacmi, M&A aktivitesi ve emtia riski etkili olması tahmin ediliyor. Diğer taraftan yüksek oynaklık hedging aktivitesi üzerinden kârlılığı destekleyebileceği belirtiliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında küresel piyasalarda oynaklık artarken, kurumsal müşteriler jepolitik belirsizlikten dolayı negatif etkilendi. Borç ve hisse senedi piyasası, şirket satın alma ve birleşme aktivitesinde oldukça zayıf seyir gerçekleşti. Uzmanların tahminine göre şirket birleşme ve satın alma akvititeleri 1 trilyon dolar ile pandemi öncesi seviyelerine kadar geriledi. Bu da M&A ücretlerinin bu dönemde yüzde 30 ile 40 arasında gerilemesine sebep olabilir. Anlaşmaların önemli ölçüde azalması da bankaların yatırım bankacılığı kaleminden elde edecekleri gelirlerin azalmasına neden olacağı tahmin ediliyor. Bu çeyrekte yatırım bankacılığı tarafında geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerin üçte bir oranında azalması bile öngörülüyor. Ayrıca bu çeyrekte emtia fiyatlarında yüksek oynaklık bankaları zor durumda bırakırken, risk unsuru oluşturdu. Hisse senedi ‘’trading’’ tarafında ise geçen yılki işlem hacminden daha zayıf tablo çizildi. Geçen yıl ‘’MEME STOCK’’ hisseleri işlem hacmini önemli ölçüde desteklemiş ve bu alanda gelir yaratılmasını sağlamıştı.

Bu çeyrekte kârlılığı desteklemesi beklenen unsurlarda yer alıyor. Gösterge endeks VIX geçen yıla göre daha yüksek seviyelerde kalması bankalar için iyi huylu oynaklık olarak görülebilir. Banka müşterileri oynaklık ve yeni para politikaları söylemleri karşısında portföylerinde değişikliğe giderek işlem hacmini artırabilir. Emtia tarafındaki oynaklıkta pozisyonlanmaları değişimi ve hacmi açısından, gelir kalemi içerisinde yer alabilir. Moody’s analistleri paylaştığı notta; ‘’sabit getirili ürünlerde, para birimlerinde ve emtia ürünlerinde artan işlem hacmi kârlılığı ‘’hedging activity’’ üzerinden destekleyebilir’’ dedi.

Gelirlerde yüzde 5 düşüş bekleniyor

Bugün JP Morgan Chase tarafından açıklanacak bilanço küresel bankacılık sektörününü çıtasını belirlemesi açısından önem arz ediyor. Bloomberg Terminal’e girilen tahminlere istinaden; kart harcamalarında sezonsal zayıflık, ticari kredilerin desteği öne çıkabilir. Bankanın bu çeyrekte gelirlerini geçen yıla göre yüzde 5, hisse başı kârının ise yüzde 40 altında gerçekleşmesi bekleniyor. Net faiz marjı bir önceki çeyreğe göre 1 bps aşağıda yüzde 1,65 seviyesinde, ‘’trading’’ gelirinin yıllık bazda yüzde 21 düşmesi öngörülüyor.

ABD’nin bankacılık endeksi olan KBW Bank Index şuan; x9.46 Fiyat/hisse başı kazanç, x2.71 temettü verimi, x1.19 fiyat/defter değeri ile işlem görüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r