DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yellen’den Rusya’ya destek verenlere sert uyarı

Yellen’den Rusya’ya destek verenlere sert uyarı

ABONE OL
Haziran 15, 2022 15:27
Yellen’den Rusya’ya destek verenlere sert uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ALİ ÇINAR – CİNER GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

Yellen’den Rusya’ya destek verenlere sert uyarı geldi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dünyanın en önemli düşünce kuruluşlarından olan Atlantik Konseyinde özel bir programa konuk oldu. Bakan Yellen, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü korkunç savaşı kınamayarak avantaj elde etmeye çalışan ülkelerin dar görüşlü olduklarını ve Batı’nın yaptırımlarını baltalarlarsa, bunun sonuçlarıyla karşılaşacaklarını açıkladı. Bakan Yellen Avrupa Birliği ve G-7 ülkeleri ile beraber Rusya’ya karşı ekonomik, mali ve stratejik izolasyon uyguladıklarını belirterek, Biden yönetiminin Rusya’yı ” uluslararası hukuk ihlallerinden” sorumlu tutma taahhüdünde kararlı olduğunu söyledi.

“Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın, dünya ekonomik görünümünün ana hatlarını yeniden çizdiği artık aşikar” diyen Bakan Yellen, Vladimir Putin’in Ukrayna’ya ve halkına yönelik sebepsiz saldırısının, trajik bir şekilde kaybedilen yaşamlara, ülke içinde yerinden edilen veya mülteci olan ailelere ve yıkık şehirlere yol açtığını belirterek, insanların yakıcı bir şekilde bedel ödediğini söyledi. Bakan Yellen, Bucha’daki vahşetin, Putin’in tercih ettiği savaşın acımasızlığının son korkunç hatırlatıcısı olduğunu belirterek, savaşın etkilerinin komşu ülkelere ve ötesine yansıdığını hatırlattı.

Çin’in jeopolitik amaçları ve stratejileri ne olursa olsun, Rusya’nın işgali veya uluslararası düzen üzerindeki sonuçları hakkında iyi niyetli bir adım görmediklerini belirten Bakan Yellen Çin, bu ilkelere şimdi saygı göstermezse, küresel toplumun gelecekte egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine yaptığı çağrılara saygı göstermesini bekleyemeyeceğini dile getirdi. Yellen, “Çin’in son zamanlarda Rusya ile özel bir ilişki olduğunu biliyoruz ve Çin’in bu ilişkiden olumlu bir şeyler yapmasını ve bu savaşın sona ermesine yardımcı olmasını hararetle umuyorum.” açıklamasında bulundu.

“Yaptırımlara devam edeceğiz”

Bakan Yellen, Biden Yönetiminin, hayatlarını, evlerini ve ülkelerini savunan Ukrayna halkının yanında olduğunu belirterek, Rusya’yı sorumlu tutma taahhüdünde kararlı olduklarını dile getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin, dünya ekonomisinin yarısından fazlasını temsil eden 30’dan fazla ülke ile birlikte, Rusya’ya benzeri görülmemiş bir mali yaptırımlar ve ihracat kontrolleri uyguladığını da belirten Yellen, yaptırımları hedeflemek, izlemek ve uygulamak için teknik çalışmalarımızda yeni yollar açtıklarını detaylı şekilde anlattı. Adalet Bakanı Merrick Garland ile birlikte, çabalarını ilerletmek için G7 ve ortak ülkelerden kolluk kuvvetleri ve maliye bakanlığı liderlerinden oluşan yeni bir görev gücü topladıklarını anlatan Bakan Yellen, “Birlikte, nasıl daha etkili olacağımızı konuşuyoruz” dedi. Rusya’nın savaşının ekonomik etkilerini azaltmak için uluslararası işbirliğinin gücünü bir araya getirdiklerini belirten Bakan Yellen, Rusya’nın işgali, başta enerji, gıda, gübre ve diğer emtialar olmak üzere Ukrayna ve Rusya ihracatının daralması nedeniyle küresel ekonomi üzerinde doğrudan etkilere sahip olacağı uyarısında bulundu.

IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nın önemi

Bakan Yellen, gelecek hafta IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda özellikle de COVİD-19’dan kurtulma sürecinde olan gelişmekte olan ülkeleri bu şokları atlatırken nasıl daha iyi desteklenebileceklerine odaklanacaklarını belirterek, 275 milyondan fazla insanın akut gıda güvensizliği ile karşı karşıyayken, Rusya savaşının gıda fiyatları ve arzı üzerindeki etkilerinden, özellikle de gelirlerinin daha büyük bir kısmını gıdaya harcayan yoksul nüfus üzerindeki etkisinden derinden endişe duyduğunu dile getirdi. Şu anda, küresel enflasyonist baskılara katkıda bulunan ve birçok ülkede enerji ve gıda güvenliği, ticaret akışları ve dış dengeler için tehdit oluşturan daha yüksek emtia fiyatları gördüklerini belirten Yellen, “Çok taraflı kalkınma bankaları halihazırda yerli gıda üretimini güçlendirmek, sosyal güvenlik ağlarını desteklemek ve ticaret finansmanının kilidini açmak için finansman sağlıyor” dedi. Yellen, “Mevcut kurumlarımızı – IMF ve çok taraflı kalkınma bankalarını – zorlukların ve risklerin giderek küreselleştiği 21. yüzyıla uyum sağlayacak şekilde modernize etmemiz gerekecek” diye konuştu. Yellen, bu zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyulan küresel kamu mallarını sağlama yeteneğini geliştirmek için güven ve işbirliği inşa edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yellen’den altı öneri

Yellen konuşmasında şu önerileri sıraladı:

-Ticaret entegrasyonunu oluşturmak için kullandığımız çok taraflı yaklaşımı modernize etmemiz gerekiyor.

-Geçen yılki küresel vergi anlaşmasını uygulamalıyız.

-IMF’nin modern, potansiyel olarak daha sık görülen küresel krizler karşısında mali itfaiyeci rolünü yerine getirecek araçlara sahip olmasını sağlamalıyız.

-Gelişmekte olan ülkelerdeki insanları desteklemek için sermayeyi daha iyi harekete geçirmek için stratejilerimizi, politikalarımızı ve kurumlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor.

-Herkes için daha fazla enerji erişimi ile daha güvenli ve daha temiz bir enerji geleceğine küresel geçişi hızlandırmalıyız.

-Pandemi hazırlığını ve müdahaleyi artırmak için küresel sağlık mimarisini güçlendirmeye yönelik çalışmaları tamamlamamız gerekiyor.

Enflasyonu azaltmak Fed’in işi

Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürürken güçlü bir işgücü piyasasını sürdürmek veya ekonomistlere göre bir “yumuşak iniş” tasarlamak için şans ve beceriye ihtiyacı olacağını söyleyen Yellen,”Bu geçmişte yapıldı ve imkansız bir kombinasyon değil” dedi. Bakan Yellen, Ukrayna’daki savaşın etkisi göz önüne alındığında Avrupa’da bir durgunluk olasılığı konusunda daha fazla endişe duyduğunu belirterek, tedarik konusunda sıkıntıların devam edeceğinin altını çizdi. Enflasyonla ilgili sıkıntıların FED tarafından çözülmesi gerektiğini belirten Yellen, enflasyon sorunun sadece ABD’de değil diğer ülkelerde de olduğunun altını çizdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r