DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeni enflasyon tedbirleri paketi açıklandı

Yeni enflasyon tedbirleri paketi açıklandı

ABONE OL
Şubat 12, 2022 12:56
Yeni enflasyon tedbirleri paketi açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyasının önde gelen temsilcileri, banka genel müdürlerinin katıldığı etkinlikte ekonomiye ilişkin yeni tedbirleri açıkladı.

Bakan Nebati’nin tanıtım toplantısında yeni tedbir paketine ilişkin öne çıkan açıklamaları şunlar:

Geçen yıl Aralık ayında modelimizin adımlarını birbir işliyoruz.

Güçlü üretim, güçlü kalkınma ve güçlü ihracat ile birlikte istikrar diyerek sunumuma başlıyorum.

20 Aralık’ta Cumhurbaşkanımız önlemler paketi açıklamıştı. Bu TL’ye olan inancın tescil edilmesiydi.

İlk adım kur korumalı mevduattı.

İkinci adım da altın tasarrufları. Şimdi onu arz edeceğim.

Yastık altı altın paketi

Bu model yastık altı birikimleri finansal sisteme kazandıracak.

Bugüne kadar yastık altı altının ekonomiye kazandırılması bütüncül bir çalışma olmadan, paydaşlarla yürütülüyordu. Bu konuda yol alınamadı.

Fiziki altın tasarrufları kuyumcular ve bankalar aracılığıyla finansal sisteme sokacaklar. Talep etmeleri halinde altınlarını fiziki olarak alabilecekler.

Fiziki altın teslimat noktaları bankalar, platformlar ve kuyumcular olacak. 1 Mart’tan itibaren 81 ilde en az bir adet olmak üzere 1.500’ün üzerinde kuyumcunun dahil olacağı çalışmaları başlatıyoruz. Yıl sonuna kadar 10 bin kuyumcu sisteme girecek.

Vatandaş ziynet altınlarını teslim edecek. Bu işleyişte en önemli paydaşlar katılım bankaları ve kamu mevduat bankaları olacak.

Bankaların her ilde bir şubesi mutlak surette kuyumcu işleyişini de gösterecek. Altın gününden ziyade her gün altın işlemi yapabilecek.

Tasarrufları artırırken ekonomi modelinin gereklerini yerine getirecek dağıtım sistemini çok iyi kurmamız gerekiyor.

KGF paketi

Bunun en önemli ayağı Kredi Garanti Fonu.

Dengeli bir görünüm bununla sağlanacak. Geçen yıl dengeli büyümenin en önemli yılını yaşadık. Türkiye büyürken cari açık azaldı. Bundan sonra Türkiye büyürken cari açık dengeye gelecek.

Önceki KGF uygulamasından iş dünyamız azami ölçüde faydalandı. Hatta gereksiz ihtiyaçlarını da buradan giderdi.

60 milyar liralık kefalet hacmi oluşturuyoruz. Bu, bitince başlayacak paketlerin ilk adımı olacak. Siz yeter ki üretim yapın.

Yatırım destek paketi, ihracat destek paketi, işletme harcamaları destek paketi olarak üç destek paketini uygulamaya alıyoruz.

Bunlar 20 Aralık’ta açıklanan selektif kredi politikasının yansımaları.

1 milyon yazılımcı projesinde 790 bin kişi aktif eğitim alıyor.

KGF kanalıyla girişim ekosisteminin geliştirilmesine yönelik adım atmış olacağız.

Yatırım destek paketi 25 milyar TL’lik bir paket. Yatırım kredileri için azami 24 ay ödemesiz dönem. Azami 96 ay vade olacak. Faiz oranı 0-24 ay için TLREF artı yüzde 1, 24 ay üzeri için TLREF artı yüzde 2 olacak.

Yatırıma bağlı işletme kredileri için azami 6 ay ödemesiz dönem, azami 30 ay vade.

KOBİ ve KOBİ dışı şirketlere verilecek. Orta-yüksek ve yüksek teknoloji üreten sektör firmalarına 1,25 kat kefalet limiti.

Her bir KOBİ için maksimum 25 milyon lira, büyük firmalar için 100 milyon lira limit olacak.

Özel bankalara çağrım, lütfen bu işin siz de kolaylaştırıcısı olun. Bu işin sıkı takipçisi olacağız.

25 milyar liralık ihracat destek paketinde azami 6 ay ödemesiz dönem, azami 18 ay vade olacak. Faiz oranı TLREF artı yüzde 1 olacak.

KGF kredilerinin amaç dışı kullanımını önlemek için tedbirler açıklandı

KGF kredilerinin başka amaçlar için kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için harcamaların fatura ve sözleşme ile belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi.

İşletme sermayesi ihtiyaçları için yalnızca kartlı kullanım şartı bulunmaktadırç

Nakit kredi kullanımı yüzde 10 ile sınırlı tutulacaktır. Refinansman amacıyla kullanım yasaklanmıştır. Amaç dışı kullanım ve gerçek dışı beyanlar için özel yaptırım hükümleri tesis edilmiştir.

Ama bu önlemler krediler için zorluk çıkarılması anlamına gelmemektedir.

Merkez Bankamızın her türlü imkanı işverenin elinde olacak.

Enflasyon tedbirleri

Enflasyonla ilgili tedbirleri hep beraber alacağız.

Türkiye ekonomi modeli bugüne kadar ortaya çıkan risklerin bertaraf edilmesini amaçlayan bir modeldir.

Kısa vadeli sermaye hareketlerinin negatif etkilerini zayıflatarak nun enflasyon geçişkenliğini azaltmayı hedefliyoruz.

Üretim ve ihracat artırılarak enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanması amaçlanmaktadır.

Enflasyon her ülkenin belası. Batı bu konuda çok da sert önlem atamıyor.

Talep enflasyonunu etkileyebilecek tüketici kredilerinin aşırı hızlı artmasına karşı makro ihtiyati tedbirleri devreye alıyoruz.

Dünyada emtia fiyatları rekor oranda artarken Türkiye’de de maliyetleri yükselten önemli bir faktör olmuştur.

Enerji fiyatlarında sağladığımız önemli sübvansiyonlar ile hane halkını destekliyoruz. Türkiye’de elektrik ve doğalgaz fiyatları reel fiyatların altındadır.

Döviz kurunda sağlanan istikrar önümüzdeki dönemde enflasyonun düşmesine katkı sağlayacak. Türkiye’deki enflasyonun son 3-4 yıldaki belirleyicilerinden biri döviz kurudur. Son dönemde döviz kuru artışlarının enflasyona geçişkenliği yaşanan dalgalanmanın etkisiyle hızlanmıştır.

Aralık ayı boyunca TL’de görülen değer kayıpları aldığımız tedbirlerle son buldu.

Artık 20 Aralık sabahından çıkın. Dövizin sahte belgelerle 22 lira olacak beklentileriyle kendimize de yazık ederiz, ülkeye de yazık ederiz.

Türkiye’nin maliye politikasıyla vazgeçilen kamu geliri 200 milyar TL’yi aşmıştır.

Türkiye en zor günlerde yüzde 12 büyürken, cari açığın oranı yüzde 1,9 oldu. Bunu bizler başardık.

İhracatın bir başarı hikayesi yazdığını kabul etmemiz lazım.

Enflasyondaki arz yönlü fiyat anomalilerini tüketici farkındalığını artırarak çözmeye yönelik proaktif adımlar atıyoruz.

Üretim ve satış noktalarının gönüllülük esası çerçevesinde fiyat indirimlerine katkı vermesini sağlayacağız. Üreticiden tüketiciye tüm kesimlerin işbirliği ile enflasyonu düşürerek kazananın Türkiye olacağı bir sonuca ulaşacağız.

‘Birlikten Berekete’ mobil uygulaması

Enflasyonla ilgili bir mobil uygulama başlatıyoruz. Vatandaşlar en ucuz nereden ürün alabileceğini görecek. Uygulama 1 Mart’ta kullanıma sunulacak.

Vatandaşın ‘Birlikten Berekete’ programına destek olan tüm işyerlerini ve ürünleri anlık takip edebildiği mobil bir indirim katalogu olacak.

‘Enflasyonla mücadele timi’ ile fahiş fiyatlarla mücadele edeceğiz. Yanlış yapanlarla ilgili en sert tedbirleri alacağız.

20 Aralık 2021 öncesi kur beklentisine göre oluşturulmuş fiyatları, a göre yansıtmayan ve kur etkisi olmamasına rağmen fiyatları yükselten işletmelere müsaade etmeyeceğiz.

Gıda bankacılığını yasal zemine kavuşturarak yaygınlaşmasını sağlayacağız. Böylece gıda israfının önüne geçilip gıda enflasyonun düşürülmesine katkı sağlayacağız.

Arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat hareketleriyle ilgili her türlü enstrümanı, ilgili bakanlıklarımızla yasal zemin dahilinde kullanacak ve en sert tedbirleri alacağız.

Temel gıdada KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indiriliyor

Erdoğan KDV düzenlemesinin yürürlüğe gireceğini belirtti.

Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Enflasyonla mücadele konusunda önemli olan toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Kuru istikrara kavuşturduk. Bu süreçte ortaya çıkan enflasyon etkilerinin çoğunu da bu yıl ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Temel gıdada yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz. Bu ürünlerin enflasyon sepetinde önemli bir ağırlığı bulunuyor.

Bu düzenlemeyi yarınki Resmi Gazete’de yayımlıyoruz.

Gıdada milletimiz adına Pazartesi günü yüzde 7’lik indirim bekliyoruz. Diğer sektörlerden de bu nispette bir indirim bekliyoruz.

Bloomberg’in aylık olarak düzenlediği ankete göre enflasyon bir süre daha Fed’in hedefinin üzerinde seyredecek.

Ankete katılan 76 ekonomistin medyan tahmini tüketici fiyat endeksinin bu yıl ortalama yüzde 5 olması yönünde. Önceki ay yapılan ankette bu oran yüzde 4.6’ydı. Ankette, Fed’in de takip ettiği enflasyon göstergesi PCE endeksi için 2022 beklentisi de yüzde 3.8’den yüzde 4.2’ye çıktı. Her iki endeksin 2023 yılında da yüzde 2’nin üzerinde seyredeceği belirtildi.

Dün açıklanan veriye göre ülkede enflasyon yıllık yüzde 7.5’e yükselerek 40 yılın zirvesinde kalmıştı. Bu yükseliş nedeniyle Fed’in Mart ayında faiz artırımına başlaması bekleniyor. Piyasalarda da 50 baz puanlık artış beklentisi var.

Bloomberg Ekonomistleri Anna Wong ve Andrew Husby “beklenenden yüksek gelen enflasyon nedeniyle Fed daha agresif faiz artış patikasına gidebilir. Enflasyonun gelecek ay yüzde 7.8’e çıkarak zirve yapmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya indirdiğini, görünümünü ise “negatif” olarak teyit ettiğini açıkladı.

Fitch Ratings, 2 Aralık 2021’deki değerlendirmesinde, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit etmiş, kredi not görünümünü ise, “erken” olarak nitelendirdiği parasal gevşemenin yurtiçi güvende bozulmaya neden olduğunu belirterek “durağan”dan “negatif”e çevirmişti.

Raporda yüksek enflasyona vurgu yapıldı

Fitch son yayımladığı raporda, “daha sık ve yoğun politika odaklı” finansal stres dönemlerinin, Türkiye’de yüksek enflasyonu, düşük dış likiditeyi ve zayıf politika güvenilirliği açısından kırılganlıkları artırdığını açıkladı.

Raporda, takip edilen politikanın (hedeflenen kredi ve sermaye akışı önlemleri de dâhil olmak üzere) enflasyonu düşürmesinin beklenmediği belirtildi.

Fitch, Türkiye’nin genişletici para politikası bileşiminin etkilerine de değindiği raporda, “Türkiye’nin genişletici para politikası bileşimi (negatif reel faiz oranları da dâhil) enflasyonu yüksek seviyelerde tutabilir, güven ortamını baskılayabilir ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıları yeniden alevlendirebilir.” ifadelerini kullandı.

Siyasi gelişmelerin, Merkez Bankası’nın politika faizini yükseltme kabiliyetini sınırladığını belirten raporda, yeni ekonomik enstrümanın yüksek enflasyon ortamında güveni sürdürülebilir bir şekilde geliştirme kapasitesinin “sınırlı olduğu” kaydedildi.

Fitch söz konusu raporda, Türkiye’de enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 38’e, 2022’de ortalama yüzde 41’e ve 2023’te yüzde 28’e ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r