DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

3 Silindirli Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

3 Silindirli Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

ABONE OL
Şubat 5, 2022 14:23
3 Silindirli Motor Nedir? Nasıl Çalışır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

3 Silindirli Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Motorlar aracın en önemli parçalarından biri olarak karşımıza çıkar. Aracın hareket etmesi için ihtiyaç duyduğu gücü ve enerjiyi açığa çıkaran mekanizma motor kısmında yer alır. Birçok farklı motor çeşidi bulunmakla birlikte genelde içten yanmalı motorlar dünya genelinde en çok kullanılan çeşitler olarak karşımıza çıkar. Motorlarda bulunan içten yanmalı özellik sayesinde, kullanılan akaryakıtlar yakılarak kimyasal enerjiye dönüştürülür. Bu dönüşüm neticesinde çeşitli aşamalardan geçen bu enerji motordan tekerlere doğru hareket enerjisi olarak geçer.

Motorlar tek bir parçadan ya da aksamdan oluşmaz. Bir motoru oluşturan belki yüzlerce parça bulunur. Ve her bir parça aracın hareket etmesi için ihtiyaç duyduğu enerjinin en kaliteli ve hızlı şekilde ortaya çıkması için çalışır. Araç motorlar elektrikli, hibrit ve içten yanmalı çeşitlere sahip olsa da, içten yanmalı motorlar da kendi içinde çeşitlere ayrılır.  Ayrıca bazı motor çeşitleri de sahip olduğu özelliklerden ziyade şekline ya da silindir sayısına göre de belli sınıflara ayrılır. Örnek verecek olursak V6 ya da V8 motorlar hem sahip olduğu silindir sayısına göre 6 ya da 8 sayısı ile adlandırılırken hem de bu silindirlerin dizilim şekline göre de V harfi ile adandırılır. Aracın motorunda kullanılan çeşide göre ya da elde edilmek istenmen performansa göre silindirler kullanılır. Bu silindirler aracın motor ünitesini düzgün çalışmasını ve bu çalışma sonucu ortaya çıkan kimyasal enerjinin aracın hareketini sağlamak amacıyla kinetik enerjiye dönüşümünü ve bu hareketin de tekerlere aktarımını sağlamak amacıyla çeşitli görevleri bulunur.

Araçlar genel olarak en az 4 silindire sahip motor ünitesi ile donatılır. Ve bu 4 silindirler genellikle ikili olacak şekilde karşılıklı belli açılar ile dizilir. Bazı durumlarda çeşitli sebepler ile bu silindirlerden herhangi birinin çalışması sorun oluşturur ve motorun çalışma mekanizmasını engeller. Bu tür bir durumda motor ünitesini tamamen değiştirmek yerine aksayan ve motorun çalışmasına engel olan sindirin biri iptal edilir. Bu şekilde motorun 3 silindir ile çalışması sağlanır. Görüldüğü üzere 3 silindir motorlar özel üretim ürünü değil daha sonra yapılan bir müdahale ürünüdür. Bu müdahale sayesinde 4 silindirin yapacağı işlemi aynı çalışma prensibi fakat daha yoğun iş gücü ile 3 silindir gerçekleştirir.  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r