DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABS Nedir?

ABS Nedir?

ABONE OL
Şubat 10, 2022 08:12
ABS Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABS Nedir?

Türkçe karşılığı Kilitlenme Karşıtı Fren Sistemi ( Anti-lock Braking System )olan bu kavram sürücü güvenlik önlemidir. Ani fren durumunda tekerlek devir sayısını kontrol sistemi yardımı ile denetler. Dönüş sayısı normalinden farklı olarak birden düşer ve tekerlek kilitlenir ise kontrol ünitesi otomatik şekilde fren basıncını düşürür. Sonrasında tekerlek hızlandığında bu sefer de fren basıncını yükseltir ve tekerlek frenlenir. Bu döngü saniyede çok kez yenilenir. ABS’nin işlevselliği zemin tipine göre de değişiklik gösterir. Kuru zeminde fren mesafesi ıslak zemine göre daha kısa olur çünkü kuru zemin aracın kaymasına daha az elverişlidir. Araçta bulunan sensörler tekerlek devir sayılarını sürekli olarak kontrol eder. Aracın sağ ve solunun zemininin nasıl olduğunun bir önemi olmaz. Bu durumda aracın kuru zeminde olan bir kısmı varsa yine fren mesafesi kısalacaktır.

Tekerleklerden birinin devir sayısı düştüğü zaman fren basıncı değişir ve kilitlenme tehlikesi ortadan kalkar. Bu döngü aracın doğru tekerlek devir sayısına ulaşmasına kadar sürekli olarak devam eder. ABS fren basıncını bir düşürür bir yükseltir. Bu döngü saniyeler içinde bile defalarca olduğundan üst düzey sürücü güvenliği sağlanır. Tekerlekler kilitlendiği zaman araç kayar. Fren uygulandığında tekerlek araç hızına uygun olmayan şekilde yavaşlarsa kayma olur. ABS sayesinde bu durumun önüne geçilir. ABS sistemi ıslak zemin, kuru zemin ve buzlu zemin özelliklerine göre farklı fren aralığı uygular. Zemini algılayan sensörler yardımı ile zemine göre ABS işlev görür. Kaza yapma riskini önleyecek şekilde aracın kaymasına izin verir.

ABS Ne İşe Yarar?

Araçların her türlü yol durumunda ve farklı hızlarda ani fren yaptığı zaman tekerleklerin kilitlenmesini önler. ABS direksiyon hakimiyetini sağlamaya yardımcı olan fren sistemidir. Özellikle virajlarda ve ıslak zeminlerde kaza riskini en aza indirir. Viraja girme hızı normalinden çok daha fazla olursa bu durumda ABS aracın daha az kaymasına yardımcı olur. Yeni nesil araçlarda sürücü güvenlik önlemi olarak olmazsa olmazlar arasında yerini alır. ABS sistemi 1970 sonrası araçlarda yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Bu tarihlerden önce üretilen klasik ve ikonik eski tip araçlarda ABS özelliği bulunmaz. Sürücü güvenliği ve trafikteki diğer kişilerin can ve mal güvenliği için etkili bir sistemdir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r