DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sıfır Araçlardaki ÖTV’ler Nedeniyle Kriz Kapıda

Sıfır Araçlardaki ÖTV’ler Nedeniyle Kriz Kapıda

ABONE OL
Şubat 15, 2022 12:58
Sıfır Araçlardaki ÖTV’ler Nedeniyle Kriz Kapıda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıfır Araçlardaki ÖTV’ler Nedeniyle Kriz Kapıda

Geçtiğimiz günlerde sıfır araç piyasasındaki yüksek fiyat seyrini kırmak için bazı ÖTV matrah dilimlerine ilişkin yenilemeler yapılmıştı. Yapılan bu yenilemeler ile sıfır araçlara ilişkin ÖTV dilimlerinde ara dilimler oluşturulmuş ve bu ara dilimlerde bulunan araçlarda daha az ÖTV alınacağı için belli araçlarda kısmen de olsa bir indirim olacağı öngörülmüştü. Yapılan bu ÖTV matrah dilimlerine eklemeler ile beklenilen indirimler az da olsa gerçekleşmiş fakat yine sıfır araç piyasasını tatmin etmemişti. ÖTV matrah dilim eklemeleri yapıldığı zamanlarda bazı uzmanlar bunun geçici bir etkisinin olacağını söylemiş hatta ilerleyen zamanlarda bunun daha büyük sorunlara neden olabileceğini de eklemişlerdi.      

İlginizi Çekebilir:

Son gelen haberler doğrultusunda birçok otomotiv devinin 2022 modellerine ilişkin zamlı tarifeleri uygulamaya koyduğunu görüyoruz. Bu zamlı tarifeler ile güncellenen sıfır araç fiyatlarında yüzde 60 ile yüzde 70 ÖTV matrah diliminde kalan araç sayısı nerede ise yok denecek kadar az bir sayıda kaldı. Durum böyle olunca geçtiğimiz günlerde yapılan ÖTV matrah dilimlerine ara eklemelerin etkisi tamamen silinmiş oldu. 

Özellikle navlun ve hammadde tedarikinde yaşanan sıkıntılar sıfır araç fiyatlarını doğrudan etkiledi. 2021 yılının son çeyreğinde nerede ise yüzde 50 oranında zamlanan araçlar 2021 yılına girerken yüzde 10 civarında düşmüştü. Bu düşüşün daha da devam edeceğini düşünen bazı uzmanlar ile söz konusu düşüşün geçici olduğunu 2022 yılında sıfır araç fiyatlarında yükseliş trendinin devam edeceğini belirten uzmanlardan hangisinin haklı çıkacağı merak ediliyordu. 2022 yılına girerken hem Ocak ayı sıfır araç fiyat listesinde hem de Şubat ayı sıfır araç fiyat listesinde yukarı yönlü bir hareketliliğin olduğu ve bu hareketliliğinde kimi araçlarda en az 40 bin TL olmak üzere 100 bin TL’ye kadar zam olarak yansıdığı görüldü. Zaten yüzde 45 vergi diliminde aracın kalmadığını biliyorduk. Fakat bu zamlar sonucu eklenen ara dilimler olan yüzde 60 ve yüzde 70 ÖTV vergi dilimlerine dahil olan sıfır araç sayısı da çok az kaldı. Bu durum yeni bir ÖTV krizi mi geliyor sorularının sorulmasına neden oldu. Daha bir ay önce yapılan ÖTV matrah vergi ara dilim eklemelerinin bu kadar kısa süre içerisinde etkisini kaybedeceğini kimse beklemiyordu.          

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r