DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sıfır Otomobil Fiyatları Tekrar Zamlanacak Mı?

Sıfır Otomobil Fiyatları Tekrar Zamlanacak Mı?

ABONE OL
Ocak 28, 2022 10:51
Sıfır Otomobil Fiyatları Tekrar Zamlanacak Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıfır Otomobil Fiyatları Tekrar Zamlanacak Mı?

Günden güne sıfır ve ikinci el otomobillere ilişkin zam ya da indirim haberi gelmeye devam ediyor. Bazı günler sıfır otomobil fiyatlarının düşeceğine ilişkin haberlere ardı ardına gelse de çok geçmeden bu sefer de araç fiyatlarının artacağına ilişkin haberler birbirini kovalıyor. Yapılan açıklamalar ve haberler doğrultusunda biz de edindiğimiz sıfır ya da ikinci el otomobillere ilişkin indirim ya da zam haberlerini sizler ile paylaşmaya devam ediyoruz.

Bugünkü haberimize konu olan kısım sıfır araçlara zam geleceğine ilişkin. Haberimizin detaylarında da paylaşacağımız üzere burada geçmiş yıllara nazaran yapılan bir karşılaştırma sonucu ortaya çıkabilecek zam ihtimali değerlendirilmiş. Bakanlık tarafından 150’den fazla şirket ile yapılan anketlere göre 2019 yılında otomotiv şirketlerinin elinde 40 günlük stoku karşılayacak kadar otomobil bulunurken 2021 yılı için bu sayı son dönemde 5 güne düşmüş.

Özellikle 2019 yılının sonlarına doğru ortay çıkan korona virüs salgınına bağlı pandemi ile birlikte yarı iletken ham madde tedarikinde yaşanan sıkıntı ve çip krizi, elektronik üretimini durma noktasına getirmişti.2019 yılından itibaren bu sıkıntıdan en fazla etkilenen sektörlerin başında otomotiv sektörü geliyor. Son iki yıldır hem otomobil üretimi anlamında hem de satışı anlamında dibi gören piyasa için alarm çanları çalmaya başladı gibi görünüyor. Kullanıcılar araç almaktan vazgeçmemiş iken talebe yetişemeyen firmalar 2022 yılında da araç bulundurma ve tedarik etme noktasında sıkıntı yaşayacak gibi duruyor. Özellikle ABD otomobil piyasası açısından bakılacak olursa şimdiden bu durgunluğu gidermek amacıyla üst üste ekonomik paketlerin açıklandığı görülüyor. 2019 yılında 40 günlük stok imkanı bulunan otomotiv devlerinin 2021 yılı son dönemine ilişkin bu 40 günlük stokun 5 güne düşmüş olması araç bulunurluluğunu ciddi oranda azaltacağa benziyor.

Otomotiv devlerinin elinde ve galerilerde sıfır araç bulunurluluğu ile stok durumunun ciddi oranda azalması, ilk olarak var olan sıfır araç modellerine ciddi bir zammın kapıda olduğunu gösteriyor. Şu da bir gerçek ki, sıfır otomobil fiyatlarında yaşanacak yukarı yönlü hareketlilik doğrudan ikinci el araç fiyatlarına da yansıyacak. Şimdilik bu stok sıkıntısının otomobil piyasasını etkilemediği düşünülse de, eğer çözüm bulunmaz ise kısa süre içersinde hem Türkiye iç piyasasında hem de global otomobil piyasasında ciddi fiyat artışlarının yaşanması kaçınılmaz olur.  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r