DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünyada Çok Az Kişinin Sahip Olduğu Nadir Görülen 12 Fiziksel Özellik
  • YKN Haber
  • Yaşam
  • Dünyada Çok Az Kişinin Sahip Olduğu Nadir Görülen 12 Fiziksel Özellik

Dünyada Çok Az Kişinin Sahip Olduğu Nadir Görülen 12 Fiziksel Özellik

ABONE OL
Mart 27, 2022 03:29
Dünyada Çok Az Kişinin Sahip Olduğu Nadir Görülen 12 Fiziksel Özellik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kimilerimiz uzun bacaklara kimimiz ise doğal kızıl saçlara sahip. Her birimiz eşsiz vücutlara sahip olsak da bazılarımızın vücutları çok daha eşsiz! 😊 Çıkık göbek deliğinden açık renk saça, sahip olduğunuzda sizi diğerlerinden ayıracak pek çok nadir özellik var. İnsanlar arasındaki en nadir fiziksel özellikleri sizler için araştırdık. Kim bilir belki bazıları sizde de vardır! 😊 İşte en nadir fiziksel özellikler…

Diastema

Diş boşluğu olarak da adlandırabileceğimiz bu özellik, günümüzde ticari değer taşıyor. Tahminlere göre dünya genelinde %1.6 ila %25.4 insan diastema sahibi.

Tepe şeklinde parmak izi

Sol tarafta yer alan parmak izi şekli, en yaygın olandır. Ardından sarmal parmak izleri gelir. Tepe şeklindeki parmak izleri ise en nadir parmak izi tipidir.

Dışa dönük göbek deliği

100 kişiden yalnızca 10’u dışa dönük göbek deliğine sahiptir! Sanılanın aksine göbek kordonunun kesilme yöntemi göbek deliğinin şeklini etkilemiyor. Uzmanlar, farklı faktörlerin etkili olabileceğini düşünüyor.

Simian çizgisi

Avuç içinde boylu boyunca uzanan bu enine çizgi, yalnızca insanların %1.5 bulunur. Erkeklerde daha sık görülür ve genellikle kalıtsaldır.

Palmaris longus kası eksikliği

İnsanların %14’ünde bu kas yoktur. Evrim sürecinde ihtiyacımızın kalmadığı bu ilkel kasın eksikliği, bizler için hiçbir şey değiştirmiyor.

Açık renk saç

Sarı saç, güneş ışığına maruz kalma miktarıyla yakından ilişkilidir. Bir ülkede ne kadar az güneş ışığı varsa insanlar o kadar sarışın olma eğilimindedir. Tıpkı Norveç, İsveç ve Danimarka’da olduğu gibi! O ülkelerde nüfusun yaklaşık %80’i sarışındır.

Yirmilik diş eksikliği

İnsanların yaklaşık %5 ila %37’sinde yirmilik diş yoktur. Artık ihtiyaç duymadığımız bu dişleri eskiden kök, yaprak, kuruyemiş ve et gibi yiyecekleri çiğnemek için kullanıyorduk.

Tat tomurcuğu eksikliği/fazlalığı

Dünya nüfusunun 1/4’ü gelişmiş bir tat alma duyusuna sahipken yine 1/4’ü az gelişmiş bir tat alma duyusuna sahiptir.

İki tane saç tepesi

Çoğu insanın yalnızca bir saç tepesi, yani taçı vardır. Çift taç, 100 kişiden 5’inde görünür, dolayısıyla oldukça nadirdir. Bu saç tepelerinin saat yönünün tersine dönüyor olması ise çok daha nadirdir! 😊

Heterokromi

İnsanların %1’den daha azında farklı renklerde gözler vardır. Heterokromi kısmi olabileceği gibi tüm gözü de etkileyebilir.

Fazladan bir kulak deliği

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların yaklaşık %0.1 ila %5’inde ekstra bir kulak deliği daha vardır. Bu minicik deliklerin balık solungaçlarından kalan bir evrim kalıntısı olduğu düşünülüyor. Tabii hala bilimsel bir kesinliği yok.

Morton’un parmağı

İnsanların %3 ila %22’si Morton’un parmağı adı verilen bu fiziksel özelliğe sahiptir. Bu ifade ikinci ayak parmağının ilkinden uzun olması anlamına gelmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r