DOLAR 18,8103 -0.01%
EURO 20,4965 0.38%
ALTIN 1.162,72-0,22
BITCOIN 425403-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Plastik Cerrahi İle İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 8 Gerçek
  • YKN Haber
  • Yaşam
  • Plastik Cerrahi İle İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 8 Gerçek

Plastik Cerrahi İle İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 8 Gerçek

ABONE OL
Temmuz 14, 2022 19:27
Plastik Cerrahi İle İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 8 Gerçek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Estetik operasyonların müthiş bir hızla yayıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Yaklaşık 20-30 yıl önce estetik kaygılarla bıçak altına yatmak, pek de hoş karşılanan bir durum değildi. Bu nedenle yaygın bir şekilde gözlemlenmiyordu. Ancak günümüzde pek çok klinik, plastik cerrahi kategorisinde değerlendirilebilecek hizmetler sunuyor. Dolgulardan silikonlara, ile ilgili bilinmeyenleri araştırdık ve derledik. İşte estetik operasyonlarla ilgili daha önce hiç duymadığınız 8 bilgi…

Takdir edersiniz ki plastik cerrahi giderek yaygınlaşıyor

Amerikalı Plastik Cerrahlar Derneği’ne göre estetik ameliyatların sayısı ve oranı her geçen yıl artıyor. Artık dünyanın dört bir yanında farklı yaş gruplarından insanlar uzmanların kapısını çalıyor.

Amerikalılar plastik cerrahi için müthiş harcamalar yapıyor

Örneğin 2010 yılında kozmetik prosedürler için yaklaşık 10.7 milyar dolar harcandı. Bu ameliyatların birçoğu sigorta kapsamında değildi. Yani hastalar ya kredi çekti ya da cebinden ödemek durumunda kaldı. Bu gibi prosedürler kişilerin estetik ameliyatların daha ucuz olduğu üçüncü dünya ülkelerine yönelmelerine neden oluyor.

En çok estetik müdahaleyi Kafkaslar yaptırıyor!

Estetik ameliyatların %81’i beyaz ırktan hastalara yapılıyor. Bu oran Hispanikler’de %8, Afrikalı-Amerikalılar’da %6 ve Asyalılar’da %4.

Doktorlar güzellik hizmetlerine değil, ameliyatlara öncelik veriyor

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından yapılan bir ankete göre doktorların %75’i ameliyat ile birlikte ücretsiz ek bir hizmet sunmuyor. Yine bu doktorların %88’i botoks ya da lazer gibi cerrahi olmayan işlemlerin yapıldığı kliniklerde çalışmamayı tercih ediyor. Her hizmetin bir arada bulunduğu kliniklerin ülkemizde daha yaygın olduğunu görüyoruz.

En çok ameliyat olan yaş grubu ise 35-50

2010 yılında yaklaşık 4 milyondan fazla prosedür, bu yaş grubu üzerinde gerçekleştirildi. Yani 35-50 yaş arasındaki hastalar, toplam hasta sayısının %44’ünü oluşturuyordu.

Kadınlar, erkeklerden daha sık bıçak altına yatıyor

Kadınlara dayatılan güzellik algısını düşündüğümüzde bu sonuç pek de şaşırtıcı değil! 2010 yılında kadınlar, yaklaşık 8.6 milyon kez bıçak altına yattı. Bu sayı toplam prosedürlerin %92’sini oluşturuyordu.

Erkek hastaların sayısı da her geçen gün artıyor

Erkekler, yapılan toplam işlemlerin %8’ini temsil etmelerine rağmen erkek hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Hatta son 10 yıl içerisinde müthiş bir artış gösterdiğini söylesek abartmış olmayız.

Estetik operasyonlar daima hastanelerde yapılmıyor

Plastik cerrahi operasyonların yarısından fazlası, yaklaşık %56’sı, muayenehanelerde gerçekleştiriliyor. Buna karşılık yalnızca %19’u hastanelerde yapılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r