DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 307978-0,12%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzmanlar Açıkladı! Farkında Olmasak Da Anksiyete Belirtisi Olan 4 Kişilik Özelliği
  • YKN Haber
  • Yaşam
  • Uzmanlar Açıkladı! Farkında Olmasak Da Anksiyete Belirtisi Olan 4 Kişilik Özelliği

Uzmanlar Açıkladı! Farkında Olmasak Da Anksiyete Belirtisi Olan 4 Kişilik Özelliği

ABONE OL
Eylül 23, 2022 13:27
Uzmanlar Açıkladı! Farkında Olmasak Da Anksiyete Belirtisi Olan 4 Kişilik Özelliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anksiyete, kişinin korku, panik endişe gibi birtakım duyguları kontrol edememesi ve duygular karşında aşırı reaksiyon göstermesi olarak tanımlanabilir. Anksiyete tedavi edilmediğinde daha ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Günümüzdeki farklı psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi, anksiyetenin de farklı sebepleri olabilir. Ancak modern toplumdaki iş hayatı pek çok insan için anksiyetenin ilk faktörlerinden! Çünkü günümüzde hemen her iş çok fazla stres unsuruna sahip! Bu nedenle iş hayatı başta anksiyete olmak üzere çeşitli psikolojik rahatsızlıkların kaynağı olabilir. Fakat kaygı bozukluklarının tedavi edilebilmesi için ilk önce bu sorunla yüzleşmek gerekiyor. Bunun içinse nasıl kişilik özellikleri sergilediğinize daha yakından bakmalısınız. İşte farkında olmasak da anksiyete belirtisi olan 4 kişilik özelliği…

Mükemmeliyetçilik, birçok insanın iş görüşmelerinde gururla sahiplendiği bir kişilik özelliği! Ancak gerçekte mükemmeliyetçilik bir tür anksiyeteden başka bir şey değil! Ayrıca mükemmeliyetçilik ileri bir aşamada ister iş yaşamında olsun ister sosyal hayatta bir tür kontrol çılgınlığına dönüşebilecek bir şeydir. Ayrıca uzmanlar, kendisini mükemmeliyetçi olarak niteleyen pek çok kişide öz güven düşüklüğü ve başarısızlık korkusu olduğunu belirtiyor! Bu yüzden mükemmeliyetçi olduğunuzu düşünüyorsanız, ulaşılması imkansız standartlarınızı biraz daha düşürmeniz kaygılı bir yaşam sürmenizin önüne geçebilir.

2. Sürekli başkalarını memnun etmeye çalışmak

İnsanları memnun etmek ve onlara yardımcı olmak elbette kötü bir şey değil. Hatta yardım sever bir insan olmanız diğer insanlar tarafından sevilmenize ve onlarla iyi ilişkiler kurmanıza katkı sağlayabilir. Ancak müsait olmadığınız veya yorgun olduğunuzda bile hayır diyemiyorsanız, anksiyete ile çoktan tanıştınız demektir! Çünkü yorgun veya müsait olmadığınız anlarda her şeye evet demenin ankisiyete ile yakından ilgisi var! Eğer hayır derseniz insanların hakkınızda kötü şeyler düşüneceğinden veya iş arkadaşlarınızın sizi sevmeyeceğinden çekinebilirsiniz! Kısacası anksiyete, sizi kendi refahınızın aksine başkalarını memnun etmeye yönlendirir!

3. Ertelemek

İnsanlar endişe duydukları şeylerle yüzleşmeyi erteleme eğilimindedirler. Ancak endişe duyduğunuz şeylerin sayısı artarsa ne olacak? Hele de iş yaşamında! Patronla konuşmaktan, iş arkadaşları ile yemek yemeye kadar pek çok şeyi ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Aslında istediğiniz bir projede çalışmaktan endişelenerek güzel bir fırsatı kaçırabilirsiniz! Ancak unutmayın bir şeyleri ertelemek daha fazla şeyi ertelemenize, daha fazla şeyi ertelemeniz ise daha fazla endişe duymanıza neden olacaktır!

4. Herkese ve her duruma uyum sağlamak

Anksiyete, insanları yersiz inançlara, kaygılara sevk eder. Herkesi memnun etmenin de her zaman her türlü durumu kabul etmenin de arkasında bu yersiz inançlar yer alır. Örneğin anksiyetesi olan bir kişi, iş arkadaşlarının yaşamına dahil olmaya çalışabilir. Böylece sevilmeme veya kabul edilmeme kaygılarından kurtulacağına inanır. Ancak insanlar için her şeyi yapmanıza ve her türlü duruma uyum sağlamanıza gerek yok! Dikkatli bakarsanız, herhangi bir çıkar ilişkisi olmadan da sizi seven insanlar olduğunu fark edebilirsiniz…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r