DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 307985-0,19%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzun Saatler Ekran Karşısında Olanlar Buraya! Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir, Ne İşe Yarar?
  • YKN Haber
  • Yaşam
  • Uzun Saatler Ekran Karşısında Olanlar Buraya! Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir, Ne İşe Yarar?

Uzun Saatler Ekran Karşısında Olanlar Buraya! Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir, Ne İşe Yarar?

ABONE OL
Kasım 22, 2022 13:26
Uzun Saatler Ekran Karşısında Olanlar Buraya! Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir, Ne İşe Yarar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzün büyük bir çoğunluğu telefon, tablet veya bilgisayar kullanarak geçiyor. Hal böyle olunca, dijital ekranlardan yayılan mavi ışık göz sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Uzun süre mavi ışığa maruz kalmak göz yorgunluğu, uyku bozukluğu, baş ağrısı ve yorgunluk hissi gibi sorunlara yol açıyor. Bu sorunlara çözüm olması için üretilen mavi ışık filtreli gözlük, dijital ekranlardan gelen zararlı mavi ışınları engelliyor. Peki mavi ışık nedir? Mavi ışık koruyuculu gözlük işe yarıyor mu? Mavi ışık koruyucu gözlük gözü bozar mı? Mavi ışık gözlüğü reçetesiz satılır mı? Bu soruların cevapları başta olmak üzere, mavi ışık koruyucu gözlük hakkında merak edilenleri açıklayacağız.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz:

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık, her gün maruz kaldığımız bir güneş ışınıdır. Güneşin yanı sıra floresan lambalar, telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler de mavi ışık yayar. Güneşten aldığımız mavi ışık faydalıdır. Çünkü güneşteki bu ışık göz bebeklerimizin reaksiyonu açısından önemlidir. Ayrıca odaklanma seviyemizi de artırabilir. Ancak teknolojik aletlerde bulunan mavi ışık insan sağlığını olumsuz etkiler. Bu ışığın enerji düzeyi çok yüksektir. Ekrandaki dalga boyunun uzun olmaması sonucunda yayılan mavi ışık, uzun süre dijital ekranlara bakan kişilere çok zarar vermektedir. Bu zararı ortadan kaldırmak için gözlerimizi korumak gerekir. Mavi ışık filtreli gözlük ise gözlerimizi bu zararlı ışıktan korur.

Mavi ışık filtreli gözlük nedir?

Mavi ışık korumalı camlar, mavi ışığı belirli bir ölçüde azaltan özel filtreler içermektedir. Mavi ışığın zararlı etkilerine karşı gözlerinizi koruyan özel modeller vardır. Bu gözlükler numarasızdır ve tıbbi cihaz olmadığı için reçetesiz satılmaktadır. Ayrıca mavi ışık filtresi, gözlük camlarına ve güneş gözlüklerine uygulanabilmektedir.

Mavi ışık koruyuculu gözlük ne işe yarar?

Mavi ışık filtreli gözlük, sürekli kullandığımız tablet, telefon, bilgisayar ve diğer yapay ışıklardan göze gelen mavi ışığı filtreler ve koruma sağlar. Mavi ışık lensleri genellikle soluk sarı bir renk tonuna sahiptir (eğer bir renk görebilirseniz) ve zararlı mavi ışığı bloke ederken sirkadiyen ritmi etkileyen dalga boyunu değiştirir. Mavi ışık filtreli gözlükler, uzun süre ekran başında vakit geçirmenin neden olduğu uykusuzluk, baş ağrısı, göz kuruluğu ve göz yorgunluğu ile mücadele etmek için iyi bir yöntemdir.

Mavi ışık koruyucu gözlük gözü bozar mı?

Mavi ışık filtreli gözlükler hakkında yapılan araştırmalar oldukça kafa karıştırıcıdır. Günümüzde hala mavi ışık korumalı camların etkileri hakkında yapılan araştırmalar devam etmektedir. Mavi ışık filtreli gözlükler ile ilgili bilgilerin bu kadar kafa karıştırıcı olmasının sebebi; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Gıda ve İlaç İdaresindeki yetkililerin bu gözlükleri tıbbi cihaz olarak tanımlamaları ve bu nedenle kullanımlarını sıkı şekilde düzenlememeleridir.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi ve Birleşik Krallık’taki Optometristler Derneği, mavi ışık filtreli gözlüklerin tehlikeli olduğunu söylemiyor, fakat bu gözlüklerin kullanılmasını önermiyor. Bu düşüncelerin sebebi ise mavi ışık korumalı gözlüklerin faydaları ile ilgili kaliteli çalışmaların bulunmamasıdır. Ancak buna rağmen pek çok uzman ve mavi ışık filtreli gözlük kullanan insan, bu gözlüklerin faydalarından yararlandıklarını bildirmiştir. Ayrıca mavi ışık filtreli gözlüklerin, gözleri bozduğunu gösteren herhangi bir bilgi yoktur.

Mavi ışık korumalı gözlüklere ihtiyaç duyduğunuzu nasıl anlarsınız?

Gece vakitlerinde düzenli olarak telefon, tablet, bilgisayar ve TV gibi elektronik cihazları kullanıyorsanız, mavi ışık filtreli gözlükler sizin için faydalı olabilir. Eğer bu gözlüklere yatırım yapmak istemiyorsanız ve gözlüklerin faydalarından emin değilseniz, uzmanlar akşamları ekrana baktığınız süreyi azaltmanızı ve tüm elektronik cihazlarınızı daha az mavi ışık kullanmanızı sağlayan gece moduna ayarlamanızı önermektedir.

Ayrıca, her 20 dakikada bir en az 20 saniye 20 metre uzaklıktaki nesnelere bakarak sürekli odaklanmayı engelleyebilirsiniz.

Mavi ışık filtreli gözlük satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Mavi ışık koruyucu gözlük satın alırken gözlük tercihiniz, semptomlarınızın ne kadar şiddetli olduğuna ve gözlüğün filtre gücüne bağlı olarak değişebilmektedir. Yakın zamanda göz ameliyatı olan veya katarakt gibi göz problemleri ile yaşayan kişiler kesinlikle bir uzman tavsiyesi doğrultusunda mavi ışık koruyucu gözlük almalıdır. Çünkü bu tarz durumlarda filtreli gözlüklere ek olarak farklı kontaklar eklenebilmekte veya farklı gözlüklerin kullanılması talep edilebilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r